středa 17. května 2017

Star Trek Encyclopedia (2. část) 9/10

Vše, co jste kdy chtěli vědět o Star Treku (ale nevěděli jste, kde to najít)

V předchozí části článku, kterou pokud jste tak neučinili, doporučuji přečíst ještě před touto navazující částí, byla pozornost věnována obecným informacím o pozadí a historii encyklopedií Star Treku v knižní podobě spolu s popisem a hodnocením vzhledu všech součástí aktuální encyklopedie, tedy box setu a obou svazků. Druhá a zároveň závěrečná část článku bude zaměřena na podstatu celé encyklopedie, totiž samotná hesla, jejich rozpětí, strukturu a obsah, následovanou závěrečným zhodnocením encyklopedie jako celku. Na konci textu pak zájemci naleznou odkaz na fotogalerii, obsahující další ilustrační fotografie obsahu vzorových hesel. 

Stopařův průvodce po univerzu

Samotná encyklopedie, resp. oba svazky, se skládá z několika oddílů. První oddíl je věnován úvodnímu slovu autorů, ve kterém na začátku popisují, jak s postupem let od vydání poslední edice v roce 1999 bylo postupně více a více nepravděpodobné, že se nové edice fanoušci dočkají, jelikož se celý knižní průmysl velmi proměnil a jaké bylo jejich překvapení a potěšení, když se od vedení CBS a nakladatelství Harper Collins dozvěděli, že se zbrusu nová edice plánuje. Na dalších řádcích se pak nechají slyšet, jak je ideální dobou pro novou edici právě naše současnost, kdy Star Trek slaví neuvěřitelné 50 leté výročí značky a během této éry se z něj stal po obsahové stránce vůbec největší fikční svět v populární kultuře, rozprostřený přes 700 hodin v televizi a tucet celovečerních filmů, zatímco další (Beyond) je již na cestě. Výjimečný úspěch, jakého se Star Treku podařilo dosáhnout, však představuje pro všechny zúčastněné (z řad autorů, ostatních tvůrců i diváků) opravdovou výzvu se v obrovském množství informací a dat v seriálech a filmech zorientovat. 

Autoři dále konstatují, že tato encyklopedie byla vytvořena právě z tohoto důvodu a poznamenávají, že toto nové vydání bylo doplněno a rozšířeno o hesla, která v předchozím vydání chyběla, zároveň upozorňují na skutečnost, že encyklopedie obsahuje nově hesla z Kelvinovy časové linie spolu s vysvětlením, jak s těmito hesly v encyklopedii nakládají. Dále autoři zmiňují, že při komponování materiálů do jednoho celku vycházejí z předpokladu, že samotní autoři i čtenáři jsou současníky v 25. století (tj. několik desítek let po událostech, popsaných v Nemesis), což jim umožnilo zasadit všechny informace do historického kontextu. Na dalších řádcích je pak stručně popsáno, na jakou oblast informací se encyklopedie zaměřuje a naopak, jaké údaje v ní nenalezneme a z jakého důvodu. Následující část oddílu objasňuje přístup autorů k číselné identifikaci jednotlivých epizod napříč seriály. Celý oddíl pak uzavírá krátká poznámka o systému odkazů mezi vlastními hesly. 

Správná posádka je základ

Druhým oddílem je poděkování autorů, kteří na její tvorbě strávili téměř 2 roky usilovné práce, všem, kteří se na encyklopedii nějakým způsobem podíleli. Přestože jsou pod encyklopedií jako autoři podepsáni manželé Okudovi, výčet osob, kterým adresují své poděkování, odhaluje, že encyklopedie je v pravdě kolektivním dílem mnoha spolupracovníků z řad rešeršérů, uměleckých výtvarníků a návrhářů, fotografů a kameramanů, zástupců CBS a Paramountu či nakladatelství Harper Collins. Zvláštní poděkování je pak směrováno k blízkému okruhu autorů. Potěší zmínka o inspiracích, kterou autoři hledali u takových osobností, jakými jsou např. Ford Prefect (The Hitchhiker's Guide to the Galaxy), Susan Calvin (I, Robot), Heywood Floyd (2001: A Space Odyssey), Leia Organa (Star Wars) či věhlasný dr. Leonard Hofstadter (The Big Bang Theory). Oddíl uzavírá nepostradatelné poděkování Geneu Roddenberrymu za to, že stvořil univerzum Star Treku a nechal autory, potažmo nás všechny, si v něm hrát.

Všechno o všem …. a o tom to je

Následující, třetí oddíl, okupuje největší část celé encyklopedie a představuje její vlastní jádro. Je jím samotný výčet hesel, řazených v abecedním pořadí a, vzhledem k jejich množství, rozdělených do dvou samostatných svazků. Svazek prvý obsahuje hesla A až L, svazek druhý pak zbývající hesla M až Z.

Na úvod je potřeba uvést, že encyklopedie pokrývá oficiální kánon, tedy pouze filmy a hrané seriály. Vše ostatní, tj. knihy, hry, komiksy a další materiály, v encyklopedii nenalezneme, byť byly vydány oficiálně pod značkou Star Treku. Mimo to autoři ctí přání Gene Reddenberryho nepočítat do kánonu seriál The Animated Series z roku 1973 a informace z něj do encyklopedie rovněž nezahrnuli, což nezbývá než respektovat. Těžištěm encyklopedie jsou tak informace, související se seriály The Original Series, The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager a Enterprise a filmy od The Motion Picture, přes Nemesis až po nové přírůstky z Kelvinovy časové linie, tedy Star Trek a Into Darkness. Poslední film Beyond bohužel do encyklopedie zapracován nebyl. Na vině je skutečnost, že obě díla byla uvedena v tomtéž roce a revize encyklopedie o další hesla, spojená s Beyond, by se jednoduše nestihla včas. Totéž pak samozřejmě platí pro nejnovější seriál Discovery, který bude uveden až v tomto roce.

Encyklopedie se primárně nezaměřuje na detailní vysvětlení, jak která věc ve světě Star Treku funguje po technické stránce. Tuto oblast přenechává jiným pramenům (typicky technickým manuálům k seriálům The Next Generation nebo Deep Space Nine a obdobným publikacím). Soustředí se na samotný popis, co daná věc představuje a kde se v rámci univerza Star Treku objevila, případně v jakém kontextu.  Z toho vyplývá, že délka jednotlivých hesel se různí dle povahy a významu konkrétního hesla - od sotva pár vět po celé bloky textu, ve vybraných případech dosahujících celých stran. Některá hesla doprovází ilustrace nebo fotografie, jiná jsou čistě textová. Obecně lze konstatovat, že čím více je heslo významné, tím více textu a doprovodných ilustrací nebo fotografií, popřípadě obojího, obsahuje.

Všechna hesla obsažená v encyklopedii jsou přehledně strukturována v abecedním pořadí. Standardním písmem je uveden vlastní popis hesla. Tučné písmo je vyhrazeno odkazům na jiná samostatná hesla. Naleznete-li tedy v textu nějakého hesla slovo či slovní spojení tučným písmem, znamená to, že takové slovo představuje taktéž heslo a můžete si jej v encyklopedii následně vyhledat. Pokud má heslo část textu vytištěné kurzívou, je to příznakem toho, že tyto informace nejsou součástí univerza Star Treku, ale jedná se o produkční zajímavosti nebo poznámky autorů encyklopedie. Jedinou výjimkou jsou hesla k jednotlivým epizodám seriálů, kde jsou kurzívou uvedeny popisy hesel. 

Vzhledem k výše zmíněné Kelvinově časové linii a skutečnosti, že Star Trek obecně je opravdu bohatý na různé časové linie, paradoxy a alternativní verze budoucnosti, bylo potřeba tyto hesla v encyklopedii nějakým způsobem odlišit. Hesla Kelvinovy časové linie mají proto za názvem hesla malou tečku, zatímco hesla spadající do jiné než primární časové linie (mimo zmíněné Kelvinovy) jsou uvedena verzí univerza v závorce za názvem hesla. Hesla k jednomu tématu z primární a zároveň z Kelvinovy časové linie jsou vedena samostatně. To platí také pro hesla k témuž tématu z primární časové linie a z alternativní budoucnosti, potažmo zrcadlového vesmíru. Vlastní hesla mají dokonce postavy ze simulátoru (kpt. Proton). Sluší se také dodat, že všechna hesla pokrývají pouze skutečnosti v rámci univerza Star Treku, nikoliv údaje ze skutečného světa, tj. herce, tvůrce a další osoby, podílející se na produkci, s jedinou výjimkou a tou je Gene Roddenberry, který vlastní heslo má. 

Nyní již k tomu nejdůležitějšímu, tedy jaká hesla a o čem přesně v encyklopedii naleznete. Nabízelo by se napsat všechno o všem, ale takový výčet by nedal dostatečnou představu o šíři záběru encyklopedie. Tak tedy postupně a ve stručnosti. 

Hesla pokrývají následující oblasti:

• filmy (mimo dříve zmíněný Beyond), 
• seriály (mimo The Animated Series, ovšem na druhou stranu včetně nakonec nerealizovaného pokračování The Original Series, tzn. Phase 2), 
• jednotlivé epizody (včetně krátké synopse), přičemž vybrané dvojepizody mají samostatná hesla k oběma částem, 
• významné události (typu prvního kontaktu, eugenických válek, výbuchu měsíce Praxis, Kelvinovy časové linie), 
• místa (můstek, strojovna, astrometrika, turbovýtah), 
• hlavní postavy, 
• vedlejší a epizodní postavy, 
• planety a měsíce,
• druhy (klingoni, vulkánci, romulané), 
• organizace (Spojená Federace Planet, Hvězdná Flotila, Rada Federace, Akademie Hvězdné Flotily),
• skupiny a týmy (Maquis, Sekce 31, Eskadra Nova), 
• konkrétní lodě a stanice (Enterprise, Voyager, Defiant, Deep Space Nine) či 
• raketoplány (Delta flyer), jakožto 
• třídy lodí (Constitution, Galaxy, Intrepid), 
• státní celky (klingonská říše, romulanské impérium), 
• politické záležitosti (neutrální zóna, Khitomerská dohoda, klingonská vysoká rada, romulanský senát), 
• technika (fázery, trikordéry, komunikátory, hyposprej, skafandry),
• technologie (warpový pohon, štíty, simulátor, maskování, transportér), 
• kulturní zvyky (IDIC), 
• sport (baseball, tsunkatse, parriseovy čtverce), 
• hry (poker, 3d šachy, dabo), 
• náboženství (Kahless, proroci), 
• rozličné rituály (pon farr, kolinahr), 
• fauna a flóra (Spot, Porthos, selhat, targ), 
• pokrmy a nápoje (čaj earl grey, plomeeková polévka, gagh, romulanský ležák), 
• předměty (baseballová rukavice, hrnek na kávu), 
• uniformy (běžné, slavnostní, jednoúčelové),  
• vesmír jako takový (kvadranty, systémy, hvězdy, mlhoviny, anomálie, prvky), 
• design (LCARS, komunikátory, symboly a loga), 
• pravidla a ustanovení (směrnice Hvězdné Flotily, klasifikace planet, hodnosti, pravidla zisku), 
• slavné citáty (Cogito ergo sum, Make it so, Beam me up, Resistance is futile), 
• výrazy a slovní spojení (překlady z klingonštiny, romulanštiny), 
• pojmy z oblasti lékařství (nemoci, drogy, syndromy), nebo například
• skutečné osobnosti (Stephen Hawking, Albert Einstein, Adolf Hitler - ano, i ten se do encyklopedie o Star Treku dostal) 

a mnoho, mnoho dalšího.

Cesta tam a ještě mnohem dál

Jelikož se snaží encyklopedie pokrýt opravdu pokud možno vše, mimo jiné v ní naleznete vlastní heslo pro každou loď, nesoucí v historii název Enterprise, v případě vesmírných plavidel pak pro každou verzi a to včetně zrcadlového vesmíru. Podobně má vlastní heslo i každá stanice Deep Space. Hesla postav pak obsahují životopis postavy, herce, který jí ztvárnil, a produkční poznámky. Vybrané postavy (James T. Kirk, Jean - Luc Picard) mají hesla v rozsahu poloviny až celé strany. Hesla k jednotlivým epizodám obsahují číslo, autory scénáře, režiséra, hvězdné datum, datum vysílání, krátkou synopsi, obsazení (hostující herci) a odkazy na související hesla.

Stejně tak se dočkáte výčtu: 

• všech pravidel zisku, 
• všech programů simulátoru, 
• všech ras a druhů (včetně jména, popisu a výskytu v epizodě nebo filmu) - seznam čítá 15 stran, 
• všech planet (opět včetně jména, popisu a výskytu v epizodě nebo filmu) - zde přehled čítá dokonce 20 stran, 
• všech sektorů, 
• všech druhů dle klasifikace borgů (druh 8472), 
• všech hvězdných základen, 
• všech lodí (i zde včetně jména, popisu, registračního čísla, třídy a výskytu v epizodě nebo filmu) - to vše na 10 stranách, 
• všech uniforem - rozprostřených na 5 stranách, 
• nebo klasifikace planet (spolu s popisem prostředí a výskytem v epizodě nebo seriálu). 

Dokonce nechybí takové detaily, jako je přesný popis slavného Picardova manévru v podobě časového diagramu (tzv. Rikerův manévr z Insurrection bohužel chybí), tabulka s přehledem warp faktorů s přepočty rychlosti v km/h, násobky rychlosti světla a různými vzdálenostmi, spolu s poznámkami, či přehled rozličných symbolů a log, pokrývající 4 strany a ukázky některých typů písem (klingonština, vulkánština, romulanština).   

Návrat do budoucnosti v bodech

Čtvrtým a zároveň posledním oddílem je část, věnovaná dodatkům. Dodatky představují stručný souhrn doprovodných informací, na rozdíl od třetího oddílu však nikoliv v abecedním, ale chronologickém uspořádání. Hesla se, opět ve srovnání s třetím oddílem, ovšem nedotýkají pouze skutečností v rámci univerza Star Treku, ale také údajů ze skutečného světa, tedy produkce seriálů a filmů. Součástí dodatků je přehled bokorysů federačních lodí a lodí s pozemským registračním číslem, opět s uvedením jména, třídy a výskytu v epizodě nebo filmu. Následuje obdobný přehled bokorysů ostatních mimozemských lodí (vulkánských, klingonských, romulanských a dalších ras), jméno a výskyt v epizodě nebo filmu nechybí samozřejmě i zde. 

Další dvě části dodatků popisují časovou osu historických událostí. První časová osa se týká událostí vlastního univerza Star Treku, konkrétně od roku 1957, kdy vypuštěním Sputniku započal kosmický věk, po rok 2387, kdy byl zničen Romulus a Remus, načež se Nero vrátil do minulosti a zavdal příčinu ke vzniku Kelvinovy časové linie. Jednotlivá data jsou uvedena stručně bodově bez většího detailu. Zde autoři encyklopedie poznamenávají, že zdrojem údajů je publikace Star Trek Chronology: The History Of The Future a v případě hlubšího zájmu o časovou osu odkazují právě na ni. 

Druhá časová osa se zaměřuje na události spojené s produkcí Star Treku ve skutečném světě, přesněji od roku 1960, kdy se datují první nápady a návrhy na vznik něčeho, co se v budoucnu promění ve Star Trek tak, jak jej známe, po rok 2017, ve kterém se plánuje uvést, po více než 10 letech, opět nový hraný seriál Discovery. Dodatky pokračují v podobě seznamu všech scénáristů a režisérů každé epizody seriálu a filmu a dále pak seznamu všech herců (hlavních i vedlejších) s informací, kterou postavu nebo postavy (bylo-li jich více) ztvárnil. Předposlední část dodatků se věnuje bibliografickému výčtu použitých pramenů při tvorbě encyklopedie. Závěr dodatků pak patří krátkému slovu o samotných autorech encyklopedie a jejich zapojení do fenoménu Star Treku.

Mám-li být k obsahu encyklopedie kritický, jedna z výtek směřuje k nepřítomnosti hesel z posledního filmu Beyond. Je pochopitelné, že studio CBS cílilo na vydání knihy k 50. letému výročí značky, na druhou stranu rozšíření encyklopedie o hesla z Beyond i za cenu posunutí termínu uvedení na trh by ocenilo jistě mnohem větší množství fanoušků. Druhá a poslední výtka se pak týká organizace všech informací. Pro lepší orientaci v obsahu encyklopedie bych uvítal třídění do tematických kategorií (zvlášť filmy, seriály, postavy, události atd.) a rovněž souhrnný rejstřík (jaké heslo naleznu na jaké straně) by procházení encyklopedie usnadnilo. To vše jsou ale malé nedokonalosti, které, při pohledu na celkovou informační hodnotu, nakonec akceptujete. 

Fakta, data, váhy a míry

• Název: The Star Trek Encyclopedia Revised And Expanded Edition
• Podtitul: A Reference Guide To The Future
• Autor: Michael Okuda & Denise Okuda
• Nakladatelství: Harper Collins
• Jazyk: angličtina
• Počet svazků: 2 (hesla  A - L & M - Z)
• Počet stran: 1056 (svazek prvý 496 & svazek druhý 560)
• Rok vydání: 2016
• Vydání: první
• Země původu: Čína
• Vazba: pevná
• Papír: křídový
• Rozměry:  23,4 x 7,9 x 30,2 cm
• ISBN/EAN: 9780062371324
• Váha: 3 - 5 kg

Koupit či nekoupit...to je otázka

Nakonec po všech slovech, která byla o obsahu napsána, nezbývá než encyklopedii finálně zhodnotit jako celek a stanovit závěrečný verdikt, který se pokusí zodpovědět otázku, zda má ještě v současné době smysl zakoupení encyklopedie v knižní podobě, a také určit silné a slabé stránky takové investice.

Jakou hodnotu dostanete za vynaloženou investici? Nepřebernou spoustu faktů, údajů a dat, to vše na jednom místě.
Obstojí encyklopedie v konkurenci internetových zdrojů informací? V současnosti ano s výhradou (Beyond), postupem času logicky nikoliv.
Oceníte encyklopedii, ovládáte-li angličtinu jen částečně nebo vůbec ne? Bez alespoň průměrné znalosti jazyka ne.
Doporučuji encyklopedii ke koupi nebo ne? Rozhodně ano.

Sečteno a podtrženo

Klady:

• Kvalitní zpracování.
• Povedená grafická stránka.
• Krásné doprovodné ilustrace a fotografie.
• Ohromné množství informací na jednom místě.
• Vyčerpávající pohled na univerzum Star Treku.
• Ozdoba domácí knihovny (pro fanoušky klasických knih).

Zápory:

• Všechna hesla abecedně po sobě bez třídění na kategorie (po vzoru wiki stránek).
• Postupem času neaktuálnost informací.
• Hesla z posledního filmu Beyond nejsou zahrnuta.
• Nepřítomnost rejstříku (pro rychlý přístup k heslům).
• Nutnost znalosti angličtiny.
• Vysoká cena.

Celkové hodnocení:

• Design: 100%
• Kvalita zpracování: 100%
• Informační hodnota: 90%
• Přehlednost informací: 90%
• Poměr cena/výkon: 90%

Závěrem nezbývá než konstatovat, že za vynaložení nemalé částky dostanete skutečně prvotřídní produkt a to ve všech ohledech (design, obsah, zpracování). Pokud si encyklopedii zakoupíte, stane se ozdobou Vaší domácí knihovny a chtě nechtě Vás "přesvědčí" ji umístit v knihovně na přední místo. Alespoň v mém případě se jí to podařilo.

Mnohem více doprovodného obrazového materiálu o encyklopedii je k nalezení ve fotogalerii zde (cca 160 nesetříděných a neupravených fotografií).

Zajímá-li Vás v souvislosti s encyklopedií cokoliv co nepadlo v článku, neváhejte se zeptat v komentářích.


pondělí 15. května 2017

Star Trek Encyclopedia (1. část) 9/10

Vše, co jste kdy chtěli vědět o Star Treku (ale nevěděli jste, kde to najít)

Představte si situaci, kdy by vás při sledování některého z filmů nebo epizody ze seriálu zaujala nějaká skutečnost, ať už by se jednalo o konkrétní postavu, planetu, loď, či cokoliv jiného, co bylo v daném filmu či epizodě přímo ukázáno nebo o dané věci padla jen slovní zmínka, a chtěli byste se o tom dozvědět více informací. Co uděláte? Pravděpodobně budou vaše kroky směřovat k moderní studnici vědění, tedy k internetu v kombinaci s vševědoucím okem, tj. vyhledávačem Google. Výsledky hledání vás poté jistě neomylně zavedou někam na oficiální stránky Star Treku, fanouškovské servery typu Ex-astris-scientia, wiki stránky typu Memory Alpha, nebo nejrůznější diskuzní fóra, či na video portál YouTube.

Nyní si představte tutéž situaci, ovšem v 90. letech, kdy je internet teprve na vzestupu a zdaleka na něm není vše, natož aby k němu měl přístup každý. Nebo stejná situace v současnosti, ale z jakéhokoliv důvodu budete bez přístupu k internetu. Co uděláte? Budete trpělivě čekat, až požadovanou informaci na internetu někdo zveřejní, nebo bude internet opět k dispozici. Nebo budete hledat pěkně postaru, takříkajíc "offline", v knižním vydání encyklopedie Star Treku. Nyní po dlouhých 17 letech máte opět možnost.

Trocha historie nikoho nezabije

V roce 1994 byla vydána první edice Encyklopedie Star Treku (v originále The Star Trek Encyclopedia: A Reference Guide to the Future). Na svědomí ji měla autorská dvojice Michael a Denise Okuda společně s Debbie Mirek. Kniha vyšla v nakladatelství Pocket Books jak v brožované podobě (paperback), tak v klasické knižní s pevnou vazbou (hardaback). V roce 1997 uvedlo nakladatelství na trh druhou edici, tzv. rozšířené a doplněné vydání, následované v roce 1999 edicí třetí, do nedávna tou poslední, opět doplněnou o další informace. 
Dosud poslední edice z roku 1999 postupem času samozřejmě beznadějně zastarala a nevyhnutelně tak přestala být aktuálním zdrojem informací. Vzhledem k datu svého vydání edice nepokrývala období posledních sezón seriálu Deep Space Nine (přesněji 7. sezóny) a Voyager (konkrétně 5., 6. a 7. sezóny), seriál Enterprise a všechny novější filmy počínaje Nemesis a konče loňským Beyond logicky neobsahovala vůbec.

V době po roce 2000 s nástupem již dříve zmíněného internetu se zdálo, že encyklopedie v tradiční knižní podobě již není potřeba a v době rozpínající se digitalizace rozličných forem médií pro ní není na trhu místo. Fanoušci toužící po aktualizované verzi knižní encyklopedie, mezi které se řadím také já, během let pomalu přestali doufat, že se nového vydání ještě někdy dočkají. Naštěstí jen do poloviny roku 2015, kdy došlo k oznámení zprávy o chystaném novém vydání, plánovaném na rok 2016, ve kterém Star Trek slaví 50 leté výročí značky. V loňském roce encyklopedie skutečně vyšla a na následujících řádcích se dočtete, zda 17 let čekání stálo za to.     

Na začátku byl…internet

Encyklopedii jsem zakoupil na německém Amazonu, který v současné době poskytuje poštovné do ČR zdarma (je-li Vaše objednávka vyšší než 39 Euro, tj. něco málo přes 1000 Kč), což Vás přesto vyjde mnohem výhodněji, než kdybyste encyklopedii zakoupili na domácím trhu. Amazon ve své německé mutaci nabízí i anglickou lokalizaci, nemusíte se tak obávat, že se při nákupech ztratíte, pokud němčinu neovládáte. Fanoušci navyklí na nakupování na zahraničních portálech nebudou mít žádný problém, pokud navyklí nejste, zakoupení jistě bez problému zvládnete také. Encyklopedie je včetně správních poplatků na německém Amazonu k dostání za přibližně 92 Eur, což jistě není zcela zanedbatelná částka. V této a příští části článku se pokusím zodpovědět otázku, zda se investice do encyklopedie vyplatí či nikoliv.

Před samotným popisem aktuální encyklopedie uvedu několik faktografických skutečností. Encyklopedie je opět dílem autorské dvojice Michaela a Denise Okuda, vydána byla v roce 2016 nakladatelstvím Harper Collins, jde o první vydání, jazykem je samozřejmě angličtina, encyklopedie čítá 1056 stran, je složena ze dvou svazků po 496 a 560 stranách a jedná se o knihy s pevnou vazbu na křídovém papíře. Brožované vydání tentokráte k dispozici není. Hmotnost je pak vskutku masivní. Ve srovnání s předchozím vydáním z roku 1999 pak autoři avizují 300 stran nabitých informacemi navíc.

Vzhled na prvním místě

Encyklopedie Vám dorazí v podobě dvojice masivních svazků s pevnou vazbou (hardcover), uložených v neméně masivním pevném box setu (slipcase) a když říkám masivním, tak to myslím vážně. Celá sestava má váhu odhadem 3 - 5 kg. Box set pokrývá matné šedobílé pozadí, připomínající technický výkres (blueprint) s lesklým černým pásem ve spodní části. Uprostřed přední strany dlí typické logo Star Treku, stylizovaná delta se znakem lodi Enterprise v centru, na kruhovém galaktickém pozadí. Nad logem je umístěn vyražený (embosovaný) nápis The Star Trek Encyclopedia, zatímco v černém pásu dole pro encyklopedii tradiční podtitul A Reference Guide To The Future a jména obou autorů. Samozřejmě nechybí i krátká poznámka o revidovaném a rozšířeném vydání. Na hřbetu box setu jsou tytéž informace. Zadní strana je prosta jakýchkoliv popisů, vyjma spodního černého pásu, ve kterém sídlí nepostradatelné informace o copyrightu. Součástí zadní strany je ovšem leták, obsahující základní informace o encyklopedii včetně několika fotografií. Leták je k box setu bodově přilepen a lze jej bez potíží odstranit, aniž by došlo k poškození samotného box setu. Na vrchní i spodní straně, pomineme-li čárový kód, již nic zajímavého není.

Jakmile oba svazky z box setu vyjmete, dostane se Vám pohledu na krásné matné ilustrace lodě Enterprise na přední straně. Přesněji řečeno na prvním svazku je vyobrazena Enterprise ze seriálu The Original Series, zatímco na druhém svazku je k vidění Enterprise-D ze seriálu a navazujících filmů The Next Generation, v obou případech na vesmírném pozadí, znázorňující mlhoviny a galaxie. Nad lodí je opět uveden nápis The Star Trek Encyclopedia, který doprovází poznámka o čísle svazku a rozsahu hesel. Na spodní části je i zde lesklý černý pás s totožnými informacemi, jako na box setu. Na zadní straně je černé matné pozadí, opět připomínající technický výkres, tentokráte již bez dalších údajů. Na hřbetu jsou, podobně jako na box setu, obdobné informace jako na přední straně.

Po otevření obou svazků na Vás čeká obrovská porce stran na kvalitním lesklém křídovém papíře, které nesou přehršel textu a spoustu opravdu nádherných ilustrací a fotografií. Zvolená velikost textu je dostatečně výrazná na to, aby se hesla pohodlně četla, aniž by výška znaků negativně ovlivnila potřebný počet stran a s tím související velikost a hmotnost celé encyklopedie, které jsou samy o sobě značné. Každý oddíl souvisejících hesel je odlišen výrazným písmenem, pod které vybraná hesla spadají. Každá strana pak, pominu-li několik úvodních údajů, obsahuje na spodní straně barevný pruh s číslem dané strany a názvem encyklopedie spolu s podtitulem, na vrchní straně pak taktéž barevný pruh na každé straně napovídá aktuální abecední heslo a první a poslední heslo uvedené na vybrané dvojstraně. Barva obou pruhů je vlastní každému oddílu, což lze využít k rychlému odlišení jednotlivých oddílů mezi sebou. Hesla jsou na stranách uspořádána do dvou sloupců, názvy samotných hesel jsou uvedena jednotnou barvou, velikost textu je v rámci hesla totožná pro název i vlastní údaje.

Po stránce celkového designu skutečně není encyklopedii co vytknout, ať už se jedná o zvolené grafické motivy box setu i obou svazků, které jsou decentní, avšak příznačné, kombinaci matného a lesklého povrchu, nebo kvality samotného zpracování. Také značná hmotnost ukazuje, že jde o bytelný a opravdu kvalitní produkt. 

Pokračování příště...

V následující části článku bude pozornost zaměřena na podstatu celé encyklopedie, totiž samotná hesla, jejich rozpětí, strukturu a obsah, následovanou závěrečným zhodnocením encyklopedie jako celku, tedy zda encyklopedie stojí za to nejen z pohledu formy, ale také (a to především) obsahu. 


Wonka

Nevím, no. Trailer asi má všechno, co by měl trailer na podobnou žánrovku mít, ale působí na mě strašně strojeně/škrobeně a celkově bez něja...