pátek 31. prosince 2021

Film 2021

Výroční žebříček toho nejlepšího a toho nejhoršího na poli filmů za rok 2021. Daný film nemusí nezbytně nutně pocházet z daného roku, nebo si v něm odbýt oficiální premiéru. Podstatné je, že jej autor během roku 2021 zhlédl a na webu následně opatřil vlastní recenzí. 

Výjimečně může být součástí žebříčku film, který na webu hodnotící text, častěji pouze prozatím, ale není vyloučeno, že i dlouhodoběji, nemá. V takovém případě je odkaz na recenzi filmu do žebříčku doplněn zpětně, jakmile je příslušný text k dispozici. Taktéž dle konkrétní nabídky filmů v daném roce nemusí výsledný žebříček čítat plný počet (deseti) položek, nebo naopak může obsahovat více filmů nad rámec standardního počtu položek. Dotčené filmy, které se do vybraného žebříčku již nedostaly, jsou poté uvedeny pod čarou jako tzv. další filmy hodné pozornosti.  

Standardně platí, že čím vyšší hodnocení vybraný film v recenzi získal, tím vyšší je jeho postavení v rámci daného žebříčku. V případě shodného hodnocení o konečném pořadí filmů rozhoduje celkový dojem/zážitek autora. Přesto může nastat situace, že konkrétní film s nižším hodnocením je v žebříčku postaven výše, než film s hodnocením vyšším. To je dáno žánrovou preferencí autora a/nebo celkovým dojmem/zážitkem autora (jelikož hodnocení vybraného filmu se může s odstupem času vyvinout oběma směry oproti původnímu hodnotícímu textu).  

Výběr nejlepších filmů roku 2021

  1. Dune: Part One 9/10
  2. The Last Duel 9/10
  3. No Time To Die 8/10
  4. Spider-Man: No Way Home 8/10
  5. Wrath Of Man 8/10
  6. Malignant 8/10
  7. The Suicide Squad 8/10
  8. The Trip 8/10
  9. A Quiet Place Part II 7/10
  10. Nobody 7/10

Další filmy hodné pozornosti roku 2021

  1. Promising Young Woman 7/10
  2. I Care A Lot 7/10
  3. Benedetta 7/10
  4. Last Night In Soho 7/10
  5. Old Henry 7/10

Výběr nejhorších filmů roku 2021

  1. Army Of Thieves 3/10
  2. The Power Of The Dog 4/10
  3. Monster Hunter 4/10
  4. Halloween Kills 4/10

čtvrtek 30. prosince 2021

The Matrix Resurrections

Hele, fakt bych doporučil mírnit očekávání, protože podle leaků a dojmů z test screenings dostaneme trochu něco jiného, než se obecně očekává. V podstatě všichni, kteří s tím už měli co do činění, se shodují, že film nebude zdaleka pro všechny - někdo bude spokojený, možná nadšený a někdo (hodně?) zklamaný a co jsem četl, tak to musím potvrdit.

&

Je to pravda, daný leak dlouho před potvrzením odhalil název filmu a trailer, který viděli lidi na CinemaConu minulý měsíc, odpovídá věcem, které byly v leaku. Něco se ještě může do premiéry změnit - střih/přetáčky na základě zkušebních projekcí (ze kterých leak pochází) - ale základ je daný, s tím už se  hýbat moc nedá, aniž by to nenatočili kompletně znovu. Někdo to holt nerozdýchá a někdo bude v sedmém nebi:-).

&

Já a pár dalších lidí jsme vám to říkali:-). Bude se citovat a bude se citovat hodně (králík, dojo, pilule). Zatím to na mě působí všelijak (Wick, Barney) a hudba je úplně mimo (kde je Manson a Rock is dead, nebo cokoliv jiného z jedničky, když už ji vykrádají se vším všudy?), ale už teď to vypadá na slušný bizár, takže jsem zvědavý na další trailery, kam to ještě posunou. 

&

Ať už to dopadne jakkoliv, tak už jen kvůli castingu je návštěva kina u mě jistá. Jsem zvědavý hlavně na starou gardu - Moss, Wilson (na toho zvlášť, nejzábavnější postava v sequelech, imho) a Smith, plus mou oblíbenou Ricci:-). Revoluce, jako v případě jedničky (nebo dejme tomu trilogie jako celku), se konat zřejmě nebude, ale vzkříšení také není k zahození:-).

&


&

A nebylo to kvůli Dogstaru? Mám takové mlhavé tušení, že se tehdy psalo něco o tom, že dal přednost turné před natáčením. Tedy, pokud to nebyl damage control po jeho odmítnutí, aby nepotopil film předem "klepy" o špatném scénáři:-).

&

Já si právě pamatoval, že v té době to kapelování bral dost vážně a tomu vysvětlení, proč nevzal dvojku Speedu jsem věřil. Jinak imho si projekty celou kariéru vybírá, protože ho něčím zaujaly, než proto, že by měly extra kvalitní scénáře. Resurrections by imho vzal nehledě na scénář, protože se přátelí s Wachowski a ten svět má rád a chtěl se do něj po dlouhých letech vrátit. Potěšující zpráva je, že se mu prý líbil a je dobrý, tak věřím, že se to odrazí i na plátně. 

&

No, kvalitky v té době jako Mnemonic nebo Chain Reaction poznámkám o slabém scénáři u Speedu 2 moc nepomáhají, ale budu věřit, že třeba právě kvůli nim se nechtěl krátce po sobě opět spálit, navíc po vynikající jedničce.

&

Ach, ty legendární debaty 20 let zpátky po prvním Matrixu, co má znamenat scéna v telefonní budce a létající Neo (pomrknutí Wachowských nebo otevřená vrátka k dalšímu filmu?) a zda má pokračování vůbec smysl ("vždyť Neo se stal vyvoleným, následně osvobodil lidstvo (po konci filmu) a jeho cesta se završila, tak o čem by měla být dvojka?"). Po oznámení pokračování to samozřejmě začalo nanovo (což jsem ještě chápal, když oba filmy nikdo neviděl a mohly dopadnout jakkoliv). 

Jako přiznávám, že jsem po prvním filmu byl také spíše v týmu "pokračování netřeba, protože všechno podstatné z toho světa již bylo řečeno", ale po oznámení rovnou dvojky a trojky a kusých informací z natáčení (Návrat Smithe? Nevím jak, ale super. Bude tam "honička, která pro automobilové honičky udělá totéž jako bullet time pro přestřelky" a navíc kvůli ní stavěli vlastní několikakilometrovou dálnici? Pecka, chci to vidět teď hned. Reeves, Moss a Fishburne trénují pro fighting scény ještě tvrději, než u jedničky? To by mohlo znamenat, že těch scén bude víc, nebo budou náročnější, takže dobrý. Podíváme se do Zionu? No jo přece, to by mě taky zajímalo, jak město u jádra planety vlastně vypadá. Budou tam mechové jako v japonských anime? Jako fanoušek mecha říkám hurá a navíc se to v HW blockbusterech často nevidí. Škoda jen, že Pantoliano chtěl víc peněz, jinak by v pokračování byl také.) jsem změnil názor a byl neskutečně nahypovaný až do premiéry obou filmů včetně.

Je sice pravda, že zatímco dvojka se mi líbila moc, u trojky jsem byl z několika důvodů trochu zklamán a jedničku stále považuji za jasně nejlepší díl, obě pokračování si imho ospravedlnily právo na existenci už v kině a za těch zhruba 20 let se to právo jen posílilo (i kdyby jen za honičku na dálnici, přestřelku v Club Hell, obléhání Sionu nebo finální souboj se Smithem). Takže bych vlastně ani nečekal, že se teď u čtyřky tahle debata rozjede nanovo. Tak nějak jsem měl za to, že tohle téma bylo dávno už jednou provždy a definitivně rozřešeno:-). V případě čtyř dalších Avatarů se asi, v tomhle směru, máme na co těšit:-).

&

Tohle nejsou SW, po kterých se volalo 20 let, než je Lucas znovu natočil. A volalo se po nich mmj. proto, že celou tu dobu docela bouřlivě žily akorát jinde, než v podobě filmů. U Matrixu mám pocit (možná chybný?), že po konci trilogie/Animatrixu/videoher se nad ním úplně zavřela voda a nedivil bych se, kdyby dost lidí (běžných diváků) bylo vlastně překvapeno, že se natočilo další pokračování, namísto toho, aby jej měsíce vyhlíželo jako filmovou událost (typu Spideyho). S touhle low profile kampaní, co WB předvádí, rozhodně.

Resurrections se prodá imho hlavně přes nostalgii a citace původního filmu lidem, kteří fenomén zažili (přesně, jak to prozatím trailery WB dělají). Kohokoliv pod 30 let nebo dokonce pod 20 let to dost pravděpodobně hodně mine (zvláště pokud bude finální střih odpovídat plus minus verzi, která leakla ze zkušebek).

&

WB pojede tu nostalgickou vlnu a neustálé pomrkávání na záběry z jedničky, potažmo trilogie, fakt po celou kampaň, jak tak koukám:-). Asi to jinak nejde, pamětníci budou imho hlavní cílovka filmu. Po poslechu OST a tomhle traileru začínám pomalu věřit, že to bude ve výsledku vlastně fajn. Sice imho "tak trochu jiný" Matrix, než posledně, ale kdo to dokáže akceptovat, film si nakonec užije.
   
&

Nehledě na to, co s Matrixem ve čtyřce Wachowski ne/provedla, ten svět má imho stále dost velký potenciál se rozvíjet a rozšiřovat. Na další film si asi po finančním průseru Resurrections počkáme, ale nějakou minisérii do 10 dílů na Maxu s úplně novými postavami a příběhem bych si v mezidobí klidně dal.

Jednak by ip dostala šanci na novou expanzi a získání si nových fanoušků (kteří nevyrostli na trilogii) a jednak by si tím WB (méně bolestně než u čtyřky po 20 letech hibernace značky) ověřil, zda je o Matrix, přes ne/přijetí čtyřky, nadále zájem a má smysl se znovu pouštět do natáčení filmu.

&

Hmm, zajímavé. Já do teď žil v přesvědčení, že Matrix těch 100 let nebo kolik uplynulo od jeho vzniku do narození Nea (plus samozřejmě dalších asi 30 let nebo kolik od jeho narození do okamžiku, kdy se stal/uvědomil si, že je "vyvoleným") fungoval celkem v pohodě:) a kdyby Wachowski bros. tehdy šli ještě více naproti alegorii na Ježíše a jeho vzkříšení, tak to klidně mohli ve scénáři změnit rovnou na 2000 let, během kterých Matrix prosperoval a vzkvétal a šlo by v jeho rámci odvyprávět úplně cokoliv od sci-fi, přes fantasy a horor až po komedii, aniž by tam figuroval kdokoliv z castingu trilogie nebo se tam řešil motiv "vyvoleného". A totéž v podstatě v případě settingu po konci trilogie (po kterém Matrix nadále vesele fungoval:-)). Tak asi ne, no.

&

Hardcore military sci-fi o válce se stroji (klidně i bez toho, aby v příběhu vůbec figuroval Matrix); superhrdinská "komiksovka" v nějakém devbuildu Matrixu, kde jsou schopnosti Nea (a.k.a. devtools:-)) k dispozici všem; tematické a historické verze Matrixu zasazené do jiného místa a času typu Westworld nebo Assassin´s Creed; horor v zabuggovaném Matrixu s příšerami, vzniklými z glitchů; víceúrovňová verze Matrixu typu Inception; multiverze Matrixu s různými verzemi těch samých postav (a.k.a současná trendy vlna typu Into The Spider-verse a No Way Home); film noir detektivka o vyšetřování vražd, které páchá někdo se schopnostmi Nea; akčňák o agentovi, který prohlédne a vzepře se systému typu Equilibrium; heist movie s time-loopem, způsobeným nějakým glitchem v Matrixu; atd. a to jsou všechno jen ty nejvíce obvious náměty, které napadnou snad kohokoliv. 

Už holodeckové (simulátorové) epizody Star Treku hezky ukázaly, že možnosti co a jak v univerzu, ve kterém existuje "realita" a "simulace", vyprávět jsou téměř nekonečné. Jestli má nějaká ip fakt rozsáhlé pole působnosti, tak Matrix je rozhodně jedna z nich. Takže doufám, že čtyřka nebyla definitivní labutí písní a v budoucnu se ještě něčeho z tohohle světa dočkáme (a ideálně bez toho, aby šlo opět jen o variace na trilogii).

úterý 28. prosince 2021

Don´t Look Up 6/10

Po nabušených trailerech docela zklamání. Jak se ukázalo, tradičně v nich bylo to vůbec nejlepší, co ve filmu je a na poli dvou minut tahle rychlopalba jednoznačně fungovala. V dvou a půl hodinovém filmu už to taková paráda není, protože nic navíc, co dopředu z traileru nebylo známo, už tady není a v kombinaci s fakt pozvolným tempem se to místy dost táhne (obzvláště v druhé polovině, kde se dlouhé minuty jen čeká, až to konečně spadne).

Casting je skvělý a satira/parodie/odkazy na kdeco proudí na diváka po celou dobu filmu, ale mám prostě pocit, že McKay zůstal na půl cesty a soustředí se na příliš mnoho témat a díky tomu na žádné z nich nemá dost prostoru, aby je pořádně rozpracoval. S čímž souvisí i subjektivní pocit, že se mu až nepříjemně často "povede" minout terč (někdy těsně, někdy značně) a daná sekvence tak vyšumí do ztracena. Což zase souvisí s tím, že střih některých scén je tak nějak zvláštní (jako by skončily pár (desítek) vteřin před tím, než mělo dojít na jejich pointu). Rovněž je škoda, že zbytek světa je "vyřešen" asi minutovou scénou (EU, UN, NATO, ESA, Roskosmos, Čína, aj. jakoby ani neexistovali), přestože zde třímal nemalý potenciál i na poli mezinárodní (ne)spolupráce tak říkajíc "tnout do živého".

DiCaprio hraje svůj standard (takže skvěle), Lawrence je tak nějak ok (level uvěřitelnosti její postavy ovšem není úplně vysoko, vzhledem k tomu, jak opakovaně Streep z očí do očí a k tomu na veřejnosti fuckuje, aniž by s ní dotyčná na první dobrou vyrazila dveře), Blanchett je tady tak absolutní hot milf jako snad nikdy předtím, Hill nemá moc co hrát (ale jeho potitulkovka vcelku pobavila:-)), Streep je na tom, bohužel, jen o málo lépe, Rylance předvádí jen druhou, ještě mimóznější, iteraci Hallidaye z RPO a Chalamet je jen do počtu, aby se v závěru mohla jeho postava použít k jednomu účelu.

Vyhodit z filmu minimálně půl hodiny (ideálně ale ještě o pár minut více) vaty, chytl by film alespoň pořádné tempo a stejně tak hit/miss poměr by šel nahoru. Asi nejsem s McKayem naladěn na stejnou vlnu, protože ani The Big Short mě do kolen nijak extra neposlal a s Don´t Look Up to mám stejně. Tak zase příště.

sobota 25. prosince 2021

Life Is Beautiful

První a poslední film, který jsem viděl v kině v rámci školní docházky a první a poslední film, který jsem kdy viděl od Benigniho:-).

A jsa tehdy odkojen téměř výlučně jen žánrovým Hollywoodem a Hong Kongem a jakoukoliv jinou "náročnější" kinematografii když už ne opovrhující, tak jistě ignorující osoba, jsem musel uznat, že v podobě Benigniho opus magnum lze natočit film, ve kterém se skloubí vtipnost a zábava (o což mi tenkrát šlo zejména) s tragédií, dramatem a myšlenkovým přesahem (což jsem si do té doby myslel, že nelze nebo možná ano, ale ne tak hladce a přirozeně:-)). 

A uznal jsem to moc rád, protože film je těžkotonážní pecka a přestože mám pocit, že vedle ostatních žánrových klasik na obdobné téma maličko zapadl (i když vyhrál zlatého plešouna), v mých očích stojí stejně vysoko jako Schindler´s List nebo The Pianist (tzn. plná palba:-)).

čtvrtek 23. prosince 2021

The Matrix Resurrections 6/10

Jsem rád, že jsem to viděl, Reevse mám stále rád a to je asi tak všechno, co bych na konto čtyřky napsal. Ne, kecám, je toho víc:-). Nakonec mnohem méně "meta", než jsem čekal a předpokládal (asi mám laťku, kolik sebereferencí ve filmu vydržím, posazenou mnohem výše než jiní:-)). Doufal jsem, že se Wachowski a WB odvážou podstatně více a dočkáme se něčeho ve stylu "natáčení filmu ve filmu o filmu", protože v jádru je to vlastně "klasické" pokračování, jen s pár meta prvky v první polovině filmu navíc. Pak se bohužel uhne stranou (nebo vzad:-)?) směrem k tradičnímu konceptu "více téhož, jen po 20 letech". Což je docela škoda, protože jednak v trilogii bylo imho na konto těch postav řečeno vše, co říct býti mohlo a čtyřka jen otrocky variuje věci, které jsme už viděli dříve a lépe (zde se bohužel žádný upgrade nedostavil) a jednak to s sebou přináší nejednu potíž.

Na čem stavěla původní trilogie? Na vytříbeném audiovizuálu, vypiplaných akčních sekvencích a bojové choreografii, revoluční trikové stránce a samozřejmě nepostradatelných (pseudo)filozofických povídačkách. Čtyřka má průměrné audiovizuální zpracování, skrznaskrz průměrnou (místy až podprůměrnou) akci a fighty (takový ten středně budgetový Netflix level), o nějakých revolučních tricích nelze vůbec hovořit a tak jediné co zůstalo víceméně stejné jsou ty povídačky a k tomu tedy nově přibyl jen onen meta prvek. Stačí to na dobré pokračování série a obecně dobrý film? Já jsem díky leakům věděl předem do čeho jdu a po veškeré tvorbě po trilogii doteď a v podstatě kompletní výměně štábu (Yuen pochopitelně bolestně chybí a stejně tak Pope, částečně Davis a vlastně i ten Silver, který dokázal sourozence nasměrovat správným směrem) jsem ani od Wachowski nečekal žádnou ultra pecku (už od oznámení čtyřky tvrdím, že režii dostala od WB za zásluhy, než za cokoliv jiného), takže nějaké extra zklamání z celkových kvalit filmu se nedostavilo.

Snad až na to, že mě pomalu přestává bavit sledovat, jak Reeves v poslední době ve všem vypadá úplně stejně, od Wicka, přes Silverhanda a Teda (jen bez vousů) až po Nea:-). A když je už řeč o Vyvoleném osobně, tak Reeves hraje jak hraje v podstatě všude, kde se objeví, takže asi nemá moc cenu zrovna tohle řešit. Moss je ve filmu na můj vkus překvapivě málo, ale rozhodně dělá lepší dojem než její kolega (a oba imho kývli na čtyřku jen z přátelství k Wachowski). Zbytek postav nemá cenu řešit, protože se řadí do klasické kolonky "stafáž", což je v některých případech škoda (třeba Ricci jsem vůbec nepoznal a až zpětně na webu jsem zjistil, koho tam vlastně hraje) a v některých naopak dobře (Lamberta jsem bohužel poznal a byla to bolest:-() a to nikoliv jen co do screentimu, ale naneštěstí i celkově zanechaným dojmem. 

Co mě ovšem nepříjemně překvapilo (v okamžiku, kdy se ukáže, že jde o přímé pokračování trilogie) byl způsob, jakým se postavili k "rozestavěni figurek" svého fikčního světa. Takový lazy writing po vzoru sequelové trilogie SW (ve které nejsou jasné ani takové základy, jako kdo že je v tom světě vlastně opozice a kdo establishment) jsem fakt nečekal. Tak probíhá válka mezi stroji a lidmi, nebo stále panuje příměří? Osvobozují se stále lidi z Matrixu nebo ne? Proč nechali stroje Reevse a hlavně Moss přežít a jak se o Reevsově přežití a jeho návratu do Matrixu dozvěděli lidé z Io? Proč některé stroje lidem pomáhají? Co se stalo se Zionem (aka posledním a jediným městem lidí v trilogii) a proč se lidi rozdělili a založili Io? A co čekají lidi z Io, že se po neo(ehm:-))osvobození Reevse z Matrixu stane? A co chce s Matrixem dál udělat sám Reevse (a Moss)? Drží v něm stroje ještě nějaké lidi proti jejich vůli? Prostě, slovy jedné z postav filmu "milión otázek", na které ve filmu nejsou odpovědi (nebo ano a chyba je na mé straně přijímače:-)?) s klasickou vějičkou "ono se to v dalších dílech jistě nějak (do)vysvětlí". Další díl asi stejně nebude, ale i kdyby ano, tak Wachowski a spol. na mě ve čtyřce nepůsobili, že by je něco z toho zajímalo (a zamítavé vyjádření Wachowski na konto režie potenciální pětky to asi potvrzuje).

Jednoznačně pochválit mohu asi jen OST, který se od Davise liší, ale hodně mi sedl i na samostatný poslech a do jisté míry potitulkovku (jo, chci vidět Catrix:-)). Všechno ostatní neurazí, nenadchne a druhý den po zhlédnutí na to člověk zapomene. Na jednu stranu je škoda, že po téměř 20 letech se WB a Wachowski vzmohli jen ta tohle (fakt by mě zajímalo, co si o čtyřce opravdu upřímně myslí druhý/druhá Wachowski), protože fikční svět Matrixu nadále skýtá obrovský potenciál co, jak a o kom vyprávět, na druhou stranu ale dalo se vlastně realisticky očekávat něco jiného, co by kvalitativně mělo na dohled původní trilogii, aneb kolik pokračování po takových letech dosáhlo na úroveň původního filmu/série a nebo se jí alespoň přiblížilo (ale naděje umírá poslední, že jo Indy:-))? V jiné době (asi tak do tří let od premiéry trojky) a s jiným týmem (tím původním, pochopitelně) možná, tady a teď by to byl zázrak, než cokoliv jiného. Zázrak, který se nestal.

P.S. To prohlášení Wachowski, že čtyřku natočila jako formu terapie po smrti rodičů, vyznívá po jeho zhlédnutí až prorocky, protože imho přesně tak film působí. Zbytečný přídavek, kterým si jen někdo něco kompenzuje, namísto toho, aby jej hnala tvůrčí invence a touha odvyprávět smysluplný příběh, který za to (po takových letech) stojí.

středa 22. prosince 2021

Antlers 6/10

Po skvělém Hostiles a slibném traileru docela zklamání. Nějakou atmosféru to místy má, Russell i Plemons se snaží, gore scény se zde také najdou a kanadská příroda je tradičně pěkná, ale ten zbytek.

Film absolutně rezignuje na nějaké tajemno nebo pátrání diváka "o co tady sakra jde". Pointa je jasná v podstatě okamžitě po prologu s feťáky a pak se jen celý film čeká na to, až to dojde i hlavním postavám, následuje jejich reakce a pak je konec. Vinou toho téměř absentuje prvek nějakého napětí nebo dokonce strachu a vlastně bych se zdráhal film jako takový označit za horor.

Přitom by stačilo, kdyby film začal až s nástupem Russell a divák by zápletku postupně odhaloval spolu s ní a Plemonsem. V podstatě jako u libovolné průměrné "monster of the week" epizody X Files, ke které Antlers nemá daleko (a mimochodem stejné téma bylo v X Files ztvárněno imho lépe). A kapitola sama pro sebe je pak samotné finále, které stran věrohodnosti (mano a mano souboj Russell s dvaapůlkrát větším Wendigo poté, jaký kill skill v řádu sekund předvedl u svých předchozích obětí) vyznívá téměř jako vtip.

úterý 21. prosince 2021

Spider-Man: No Way Home 8/10

Po tom neskutečném všudypřítomném hypu bohužel lehounké zklamání (vysoká očekávání jsou prostě mor:-)).

Smysluplnost zápletky raději neřeším, protože slovy klasika "čím více se nad smysluplností cestování časem přemýšlí, tím méně pak dává smysl" (mám takový dojem, že na výsledné pasece se podepsaly i dotáčky a související přehození premiér NWH a dvojky Dr. Strange) a tady je to podobně. I to chování postav - pro někoho zvláštní/hloupé - imho nijak extrémně nevybočuje z MCU standardu (a.k.a. už jsem v rámci marvelovek viděl větší blbosti:-)) a nemám s tím výraznější problém. Fan service samozřejmě super a k tomu i smysluplně zaimplementován do děje s několika opravdu povedenými třešničkami na dortu (MJ saving moment je pecka a velké zadostiučinění Garfieldovi, stejně tak i diskuze na tím, jak to má kdo s generováním pavučiny:-), nebo pomrknutí po právnickém ďáblovi (snad nezůstane jen u toho a Cox tímto oficiálně míří do dalších MCU filmů, potažmo seriálů).

Co taktéž velice pěkně funguje, je i zakončení linky s Tomei (konečně i Holland má svůj "tragic turning point", který jej převedl přes práh dospělosti). Skvěle zvolen byl i koncept nevyužít záporáky čistě jen k tomu, aby dělali prostý mayhem, ale ukázat je i v jiném světle (tedy jako lidi, kteří sešli z cesty a stojí za to se alespoň pokusit s tím něco dělat jinak než fyzickou eliminací) a pochvala i za rozhodnutí nepasovat Maguiera s Garfieldem do pouhých cameo vystoupení. Garfield má imho o dost lépe napsanou roli a vytěžil z toho maximum. Maguire mi přišel takový jakoby "unavený", ale nejsem si jistý, zda je to jím samým, nebo za tím byl nějaký záměr (jakože si ve své realitě zažil dost nebo tak něco). Na opačné straně pořádku a zákona vévodí nepochybně Dafoe, který si roli vysloveně užívá a i Molina za ním nikterak výrazně nezaostává. Foxx to má již horší (za což může asi hlavně to, jakým způsobem má roli napsanou) a Ifans s Hadenem Churchem jsou tady v podstatě jen do počtu.

Nicméně po slibném úvodu a parádní akci na mostě (imho nejlepší akční sekvence v celém filmu, zbytek akce neurazí, ale ani nenadchne a to včetně finále) dojde ke zvolnění tempa a imho trochu filmu dochází dech, přičemž trvá nějaký čas, než se opět pořádně rozjede (pochopitelně s nástupem Maguirea a Garfielda). A přestože má film velkorysé 2.5h, dojíždí tak jako Raimiho trojka a Webbovky na příliš mnoho záporáků, se kterými musí ve finále tvůrci šetřit a "posílat" je na hrdiny tak říkajíc postupně ve vlnách (přestože by logicky měli udeřit všichni najednou právě proto, aby využili momentu početní převahy). Ne nadarmo jsou nejlepší díly v tomto ohledu (Raimiho jednička s dvojkou a Wattsova jednička) právě ty, kde se soustředí jen na jednoho a mají tak dost času propracovat jak jeho charakter, tak jeho (osobní) vztah k PP. Holland žádnou osobní linku s nikým z nich nemá a Maguire a Garfield nejsou ve filmu tak dlouho, aby předvedli něco více, než jen komentář o tom, že se s někým z nich znají a to je vše.

Přitom by klidně stačilo, aby ve filmu byl jen Dafoe s Molinou (a dejme tomu ještě Foxx, aby to bylo tři na tři:-)) a screentime Ifanse a Hadena Churche (kteří nejsou ani zmíněni v hlavních titulcích, tudíž předpokládám, že se natáčení vůbec neúčastnili) mohli investovat do nich. Jako jo, fan service by byl menší a odkazy na Sinister Six by padly, ale filmu by to imho dramaturgicky prospělo. Buď měli vyhodit půl hodiny vaty a zrychlit tím tak tempo, nebo naopak natáhnout film na 3h a dopřát všem postavám patřičného prostoru (tak jako u Endgame). No a nesmím zapomenout na samotné finále, které je klasicky a nepřekvapivě celé ve tmě. Tvl, tak když už ne Sony a Disney dohromady, tak kdo jiný by měl mít prachy na to, aby trikaři nemuseli používat tenhle laciný trik (ehm:-)), zvláště když nemají problém zaplatit Dafoea, Molinu a Foxxe.

Každopádně po prvním zhlédnutí bych z Wattsovy trilogie na piedestal asi přece jen dal Homecoming. Sice těsně, ale přesto mi po příběhové i dramaturgické stránce přijde jako lehce lepší (a podíl na tom bezpochyby má i Keaton a celá jeho linka s Hollandem). Asi stárnu a fan service na mě už nepůsobí tak mocně, abych jen kvůli němu házel absolutní hodnocení. Ale kdoví, časem s dalšími zhlédnutími možná půjdu ještě nahoru (kdy již budu oproštěn od možná až nerealistických očekávání).

V souhrnu rozhodně velice povedená marvelovka, lomeno obecně komiksovka, silné zakončení trilogie, miliarda a (snad) hodně přes plně zasloužená (vydělat méně, než znatelně slabší FFH, by byl téměř zločin:-)) a těším se na týmovku s Hardym.

pondělí 20. prosince 2021

Everything Everywhere All At Once

Podobné správně šílené mixy akce, humoru, dramatu, sci-fi a nevím čeho ještě je častokrát dost těžké dobře a vyváženě namíchat, ale dle traileru je tady k tomu slušně našlápnuto. Mám rád tyhle "malé" filmy pod radarem, ze kterých se vyklubou překvapivě parádní žánrovky. Snad to bude platit i zde.

The Northman

Audiovizuálně a castingově lahůdka, ale Conanovsky fantazijní nebo historická řežba s Vikingy? Nějak po jeho předchozích filmech nevěřím tomu, že Eggers razantně uhnul stranou a natočil klasickou, poctivou žánrovku. Tohle bude imho další psycho artovka z řady, tentokráte jen zasazená do ranného reálného/fiktivního středověku a trailer jen tenhle aspekt filmu potlačuje ve prospěch první signální. Rád se na to podívám, ale po třetí se už napálit fakt nenechám:-).

Batman

Shodou okolností jsem si asi měsíc zpátky dával repete všech devadesátkovejch netopejrů (zhruba tak po 10 - 15 letech:-)) a Burton si to i po takových letech neskutečně dává (Schumachera neřeším, jeho díly byly bolest a zmar v podstatě už v době premiéry). Má to sice drobné chybičky na kráse (Keaton se neumí moc prát, což maskují rychlými střihy a Nicholson je spíše takový zlobivý strejda než nevypočitatelný vraždící psychopat), ale ten neogotický styl, neskutečný Elfmanův OST, samozřejmě Keaton s Nicholsonem*, krásná Basinger a celkově typicky Burtonovská kouzelná atmosféra je něco, co všechny případné nedokonalosti hravě přebije. Pokud první film, byť z roku 1989, zahrnu do devadesátek, ve kterých se komiksový žánr už dost slušně rozjel, tak spolu s dvojkou** imho nejlepší komiksovky dané dekády. A to s přehledem. Značným:-).

*Mám takový pocit, že díky procentům z tržeb měl na svou dobu astronomický honorář a možná dokonce držel i nějaký ten rekord (Hanks za Forresta Gumpa na tom byl o pár let později, tuším, podobně).

**A ještě s Bladem a The Crow.

pátek 17. prosince 2021

The Lost City

No, doufám, že trailer klame tělem a nakonec to bude zábavná jízda, protože zatím to vypadá jen na další z řady prefabrikátů z poslední doby typu Jungle Cruise nebo Red Notice, které se dělají podle jednoho a toho samého receptu (máme áčkové herce a velký budget, k tomu přidáme tuny cgi bordelu a humor (resp. pokusy o něj) každých 5 minut a skvělý výsledek je předem zaručen).

Bullock s Tatumem (i Pitt s Radcliffem) budou asi v pohodě, ale Nee Bros. upřímně moc velkou důvěru nebudí. Snad to bude alespoň příjemná jednohubka na jeden večer.   

pondělí 13. prosince 2021

Fantastic Beasts: The Secrets Of Dumbledore

Jednička byla mizerná, dvojka ještě horší a podle tohohle to vypadá, že se i ve trojce jede stále ve stejném stylu. Na celé téhle tragické sérii je zajímavé akorát to, jak střídají herce jedné a té samé postavy jako ponožky. Farrell, Depp, Mikkelsen, kdoví kdo to bude příště:-)?

&

Ale jo, žádný zázrak to není, ale přežít se to dá:-). Jestli ten film může něco vytáhnout nahoru, tak rozhodně Mikkelsen, snad v něm bude mít co největší prostor. Doufat, že scénou "posezení u kávičky" se může Yates přiblížit levelu De Niro/Pacino v Heatu je asi utopie, ale vrchol filmu by to být mohl. Zvláště s ohledem na průměrnost všeho ostatního okolo. 

sobota 11. prosince 2021

The Unforgivable 6/10

Bullock si před 20 lety v 28 Days vyzkoušela těžký to život alkoholika během detoxu, takže bylo jen otázkou času, kdy u ní dojde řeč na další ožehavé společenské téma, tj. buď cela smrti, nebo propuštění na svobodu po letech v žaláři. Tentokrát tedy zvítězila druhá možnost:-).

Předlohu v podobě mini-série jsem neviděl, takže těžko soudit, na co se - s ohledem na celovečerní limity stopáže - ve filmu nedostalo, ale výsledkem je takový ten lehký nadprůměr v podobě slušného sociálního dramatu, které táhne nahoru zejména civilní výkon Bullock v hlavní roli a filmově-realisticky podaná zápletka o těžkém to životě rehabilitace ex-conů zpět do běžného života. Tedy až na dramaticky vypjaté finále, které přepne do klasického hollywoodského klišé módu s únosy, rukojmími a mácháním zbraní u hlavy a které jakoby sem doputovalo z úplně jiného filmu (v návaznosti na to, jak moc "při zemi" se do té doby děj odvíjel).

Stran "šokujícího" plot twistu v závěru (vzhledem k průběžným flashbackům, které se ovšem vyhýbaly osudovému střetu, který poslal Bullock do vězení, bylo jasné prakticky od začátku, že na konci filmu k "nějakému" odhalení dojde) kvituji s povděkem, že na rozdíl od jiných podobně koncipovaných filmů, které se ovšem bez příslušného zvratu rozpadnou pod rukama, tady by film slušně fungoval i bez něj (a jeho přítomnost je tak jen bonusem navíc).

pátek 10. prosince 2021

Operation Fortune: Ruse De Guerre

Hmm, Statham tady na mě působí jako takové "Shaw Without Hobbs - The Movie":-) a jelikož byl Statham to zdaleka nejlepší na posledních asi třech F&F vč. spinoffu, tak jen houšť a větší kapky. Kudos za opětovného Granta a Hartnetta, plus nově Elwese, tyhle pány v něčem kvalitním vždy rád uvidím.

No a pokud Ritchiemu točení Aladdinů a podobných filmů "na zakázku" dovoluje parádičky typu The Gentlemen, Wrath of Man nebo tohle, tak je to imho win win scenario pro všechny:-).   

neděle 5. prosince 2021

Bruised 5/10

Sociální drama outsidera jak v životě, tak ve sportu, o maličkém světle na konci tunelu. Kolik takových tady už bylo (a jistě ještě bude). Všechny povinné atributy (alkohol; nefunkční rodinné/partnerské vztahy; chudoba; život na okraji společnosti; tvrdý, leč chápavý trenér, atd.) jsou přítomny, ale nic moc navíc, co by film odlišilo od spousty svých předchůdců. 

Po třetím Wickovi asi bylo nevyhnutelné, že Berry skončí v něčem podobném (ostatně Stahelski byl jedním z executive producentů) a na to, že si Berry troufla se postavit i za kameru je to vlastně slušná debutová práce. Nicméně s pár podstatnými pihami na kráse. Jednak totálně přepálená stopáž, linka se sbližováním syna se po celý čas filmu nijak nikam nevyvíjí, aby se to na konci filmu stalo v podstatě samo od sebe (jakože "světlo na konci tunelu"), intermezzo s trenérkou jsem vůbec nepochopil (očividná hetero si dá jedno lesbi číslo "protože to potřebovala" jako vážně:-)?) a tvl, kdy už se v podobných filmech vykašlou na ten dnes už otřepaný Rocky koncept "celý film maximálně dřu, protože chci vyhrát a ne se jen zúčastnit, abych následně prohrál(a) na body, ale byl(a) jakože "morálním" vítězem, protože morální vítězství je víc a kromě toho je to realističtější"? Do háje už s těmihle polovičatostmi:-).

P.S. Samotné fighty (resp. jeden a půl, což také není na dvou a čtvrt hodinový film nijak mnoho) neřeším, protože o UFC a MMA vím akorát to, že existují, ale očividně si Berry dost mákla a vedle Ševčenko v kleci nevypadá, alespoň na první pohled, jen do počtu. 

pátek 3. prosince 2021

Goodfellas

Masterpiece a stavební kámen žánru, co víc k tomu dodat. Člověk by až napsal, že takhle geniálně natočit film o "správných hoších", ve kterém je top úplně vše, jde snad jen jednou v životě...akorát to by nesměla být řeč o Scorsesem, který si dal stejně kvalitní repete hned o pět let později:-). 

Zvláště zajímavé je srovnání s trojkou Godfather ze stejného roku. Coppola a Scorsese jsou od sebe jen 3 roky, ale při vší úctě k finále kmotří trilogie (a to ji mám fakt rád a to včetně obecně neoblíbené Sofie) a při pohledu na dravý styl a neskutečnou energii Goodfellas, mi připadá, jako by je natočil o generaci mladší filmař. Kvalitativně to mezi oběma filmy dopadlo podobně, ale Scorseseho jsem vždy vnímal jako takový "mafia next gen":-). 

čtvrtek 2. prosince 2021

The Power Of The Dog 4/10

Ajajaj, od Campion jsem nikdy nic neviděl až do tohohle (zjistil jsem to až z titulků) a po zhlédnutí filmu jsem pochopil, proč tomu asi tak je:-). Tedy pokud je tohle reprezentativní ukázka její tvorby.

S westernem nebo drsným dramatem z počátku minulého století to nemá společného vůbec nic (bohužel), je to hardcore vztahová artovka, jen zasazená do místa a času, vzdáleně připomínající onen žánr. A když píšu hardcore artovka, tak samozřejmě nechybějí všechny povinné atributy typu čekání po celou délku filmu až se příběh konečně "rozjede" a začne dávat smysl (nerozjede a nezačne:-)), významné pohledy postav do kamery, obrovský prostor k interpretaci dění divákovi (přišlo mi, že snad každých 10 minut byla z filmu vystřižena nějaká důležitá sekvence, která by předchozím nebo následujícím 10 minutám dodala smysl:-)) a důraz na koncept "samotná cesta je cíl".

Cumberbatch, Plemons i Dunst hrají hodně dobře a fanoušci artovek budou jistě nadšeni. Já naneštěstí nejsem cílovka a tohle vysoké umění jde mimo mně, takže jsem se celým filmem dost protrápil a pronudil.

středa 1. prosince 2021

Benedetta 7/10

Slušný biopic, ale po předchozích festivalových ohlasech jsem čekal malinko více. Je to starý dobrý klasický Verhoeven, takže nechybějí pro něj již tradiční explicitní výjevy násilí a sexu, ale nemohu si pomoct - doufal jsem, že s takhle atraktivním tématem (víra, mučednictví, hereze, homo vztah, mor, atd.) půjde mnohem více na, resp. za, hranu.

Zatímco v Bessonově Joan of Arc na mě relativizace hlavní postavy (od "je to blázen, který tomu upřímně věří" po "je to vypočítavá mrcha, která to dělá pro svůj prospěch") fungovala, tady bohužel moc ne, jak s ohledem na vlastní téma a ostatní důležité postavy (téměř všechny do jedné pragmatici, oportunisté a manipulátoři), tak samotnou historickou postavu Benedetty, u které není pochyb (alespoň dle popisu jejích osudů na wiki:-)), že patřila v tomto ohledu ke špičce.

Kdyby se Verhoeven vykašlal na ono balancování, jak moc/málo je titulní postava chudinka/mrcha a celý film hned od začátku naservíroval "full metal, totiž convent bitch", jdoucí za svým cílem přes lidi/mrtvoly/anděly/démony, tak věřím, že by to byla skutečně nekompromisní jízda a Efira by měla šanci opravdu zazářit a roli si doslova vychutnat. Takto, bohužel, z post-HW éry zůstává Black Book zatím nepřekonána.

Last Night In Soho 7/10

Zbytečně dlouhá expozice (kdyby film začal rovnou ve městě na privátu, nic by se nestalo, naopak), šedesátkový Londýn, bohužel, není nic více než lehce nevyužitá pěkná kulisa a zvláště Taylor-Joy má pohříchu o dost méně prostoru, než jsem po traileru doufal. Plus samotná zápletka není pořádně ani detektivní, ani hororová, ani mysteriózní, ani retro thrillerová, ani snově pohádková, ale ode všeho trochu (a ve výsledku proto ode všeho jen tak napůl).

Na druhou stranu, McKenzie i Taylor-Joy hrají skvěle (a k tomu skvěle vypadají, což také není na škodu:-)), vizuál zvládá Wright s přehledem, dobový OST, plný osvědčených oldies, funguje na jedničku a i ta atmosféra tepajících 60s v Soho a okolí je vlastně docela fajn. Plus kudos za malou (ovšem důležitou) roli pro Rigg (jedna z nejlepších bondgirl vůbec:-)), taktéž za malou (byť nedůležitou) roli pro Stampa (mistr vedlejších rolí) a konečně za samotné finále, které dopadlo jinak, než jsem v průběhu filmu předpokládal (a obával se, že půjde o značně přímočarou historku).

The Last Duel (Theatrical Cut)

Ou jéé, jak jsem po premiéře doufal, tak šance na prodlouženou verzi nejen že existuje, ale je slovy samotného mistra dost vysoká https://movieweb.com/ridley-scott-house-gucci-last-duel/ (a k tomu navíc u obou Ridleyho letošních filmů):-). GucciGagu jsem zatím neviděl, tak nemohu soudit, ale v případě TLD je to paráda a už tak vynikající film to může posunout ještě výše. 

&

Kdyby to někoho zajímalo - psal jsem do MagicBoxu ohledně vydání na 4k uhd a bohužel stejná písnička jako v případě marvelovek nebo SW - není a nebude, protože Disney.

Takže abychom si to shrnuli - žádné 4k uhd a na dvd a bd žádný dabing (vzhledem ke starší cílovce, navyklé na dabing, slušný fail), pouze titulky, s mrzkou půlhodinou bonusů. Ještě někdo má pocit, že se na tenhle pohrobek od Foxe totálně nesere od začátku do konce:-(? Až se divím, že se vůbec někdo obtěžoval tady vydat sb.

Minule u KoH vydán sb s prodlouženou verzí kompletně bez lokalizace, teď u TLD zase jen s titulky a bez 4k uhd verze, ty Ridleyho historické kousky jsou u nás na poli domácího videa fakt prokleté:-(.  

&

Jako chápu, že Disney na filmy od Foxe totálně kašle a speciálně v případě TLD, protože v kinech to byl kolosální propadák (nedivím se - mizerný marketing, nasazeno proti Duně, druhému Venomovi a poslednímu Bondovi, u nás po týdnu staženo z nabídky kin), ale když už někdo zaplatí a nechá vyrobit dabing, proč jej proboha nedá i na BD a DVD, když (naprosto vynikající) film v kinech dojel na fakt, že jeho hlavní cílovka (starší publikum 30+, možná spíše 40+) do kina moc nechodí (celkově, po covidu obzvláště) a ta samá cílovka je zvyklá na dabing???

Opět, chápu, že na UHD se u nás Disney vykašlal už před lety, protože Disney (tak jako v případě SW, Marvelu, atd.), takže i TLD má v tomto smůlu (ne, vlastně nechápu, ale to je jiný příběh), ale mít dabing čistě jen pro VOD a na DVD a BD jej nevydat je fakt padlé na hlavu. Opravdu doufám, že za tím stály jakési "objektivní" příčiny a není to nějaká nová "strategie" jak nahnat lidi na blížící se D+ ("jo, můžete si náš film koupit na fyzickém nosiči, ale když si koupíte D+, budete jej mít ve 4K HDR s Atmosem a navíc s dabingem a to se vyplatí"), protože to by byla, slušně řečeno, pěkná podpásovka.

&

Tak budoucnost ve fyzických nosičích nevidí už pár let nikdo (v podstatě od nástupu BD prodeje oproti DVD boomu stagnují nebo klesají), ale tohle nebude ten hlavní problém.

Film vyšel ve SB (a Scanavo má nějaké minimální limity, aby zakázku akceptoval, takže zadavatel jde do rizika, že zaplatí více kusů, než jich potenciálně prodá, pokud o film nebude zájem, tudíž je pro něj výhodnější film na SB vůbec nevydávat, pokud nečeká slušné prodeje) a to dokonce i u nás a UHD verze je mimo ČR bez problému k dostání, takže byť film Disney potopil nuzným marketingem jak v kinech, tak na Oscarech, na fyzických nosičích se mu ve světě dostalo kvalitativně standardního releasu, které mají studiové blockbustery jeho typu.

To jen u nás je zase pro jednou "specifický trh" a na DVD/BD se nevydá dabing, i když existuje (nepochopitelné), přestože je film cílen na publikum, které jej vyžaduje a na UHD můžeme rovnou zapomenout, protože Fox patří pod Disneyho.

Wonka

Nevím, no. Trailer asi má všechno, co by měl trailer na podobnou žánrovku mít, ale působí na mě strašně strojeně/škrobeně a celkově bez něja...