úterý 29. března 2022

Top Gun: Maverick

Old fashion style, baby:-). Žádné F-35, drony, AI nebo AR helmy na palici, prostě zavolejte strejdu Mavericka a ten vám ukáže, jak se to dělá. Tohle bude pro fanoušky 80s a 90s imho splněný sen a parádní jízda (me included:-)) a už teď závidím všem, kteří budou mít možnost ty záběry přímo z kokpitu vidět v IMAXu. 

&

Když člověk u podobných pokračování po desítkách let dostane slabý kus, akorát se naštve, že tolik let doufal a čekal na pecku a dostal takovou blbost. Když dostane pecku (typu Fury Road nebo BR2049), tak se akorát naštve, proč to muselo trvat tolik let a kolik parádních pokračování už mezitím mohlo být na světě:-). Kéž by podobně dopadl napřesrok i archeolog, který se bojí hadů:-).

Recenze parádní a být distributorem, tak vyjednám práva, vytisknu na velkoformát, zalaminuju a vylepuju všude možně namísto tradičních promo plakátů:-).

&

Ve filmu má na bundě zpátky Japonsko i Taiwan, přesně jako v jedničce. Když se ten záběr objevil, okamžitě jsem si toho všiml a docela mě to (příjemně:-)) překvapilo. Od té kauzy s trailerem jsem o tom už neslyšel, takže jsem předpokládal, že je to (bez obou vlajek) hotová věc a ve filmu to tak bude. 

&

To je právě ta pointa, o kterém jsem psal - vyrenderovat lze dnes cokoliv, ale v kolika jiných live action filmech za posledních pár let bylo něco takového (herci v letící/manévrující spárce a nikoliv před doklíčovaným/cgi pozadím) k vidění? Tady je to kouzlo právě v tom, že si někdo dal práci for real a je to na tom sakra poznat.

Stran technického/logického nitpickingu lze samozřejmě odepsat kdejaký film a TG:M není výjimkou. Pro mě je mnohem podstatnější, že je tady konečně po dlouhé době velkorozpočtový film, který je oslavou/poctou letectví, než třeba pitvat, že F-35 nemá spárku a proto ji filmaři nemohli použít, ale ve filmu to zdůvodňují jakousi tezí o ne/funkčnosti GPS v údolí (s přímým výhledem na oblohu), přestože výkonově, doletem, nosností, RCS, atd. je před F/A-18E/F. 

&

Počkej, myslíš ten samý Top Gun, ve kterém lítají F-5 nabarvené na černo a říkají jim MiG-28, Maverick s Goosem při letu na zádech letí kokpitem asi metr od kokpitu "MiGu", při průletu kolem věže Maverick provede s forsáží barrel roll (za což by v reálu vracel křidélka) a instruktáže se provádí v hangáru (ideálně s kovbojským kloboukem na hlavě):-)?

Plno blbostí je i v jedničce a já si ji navzdory tomu dokážu skvěle užít a totéž platí o dvojce. V Hollywoodském blockbusteru pro masy hledám primárně potěchu pro první signální, napětí, emoce a celkově zážitek, což oba filmy plní skvěle, takže za mně je mise splněna:-). 

pondělí 28. března 2022

Oscar 2021

Kromě Cody, kterou musím ještě doplnit, viděno všechno. Dune imho nemá moc šanci jinde, než v technických kategoriích a zbytek se u mně pohybuje někde mezi "meh" a "not great, not terrible". Ignorace TLD samozřejmě doslova výsměch:-(.

Jak se to nakonec rozdá je mi úplně fuk už roky a obzvláště v ročnících, ve kterých se to rozdá hlavně proto, že se to rozdat musí (a.k.a. v jiných letech by vybrané filmy neměly vůči své konkurenci šanci), tj. imho letos - pokud se tedy nestane zázrak a Villeneuve neshrábne jackpot.

&

Zimmerův NTTD se mi zamlouvá ještě o trochu více, ale důležité je, že to má po Lion Kingovi konečně zase doma. A doufám, že příští měsíc v Praze zahraje jak věci z Dune, tak NTTD:-). 

Plus dobrá zpráva pro Villeneuveva, teď po oscarové nadílce už má snad jistotu, že chytráci z WB/Discovery nebudou u dvojky nějak kličkovat s rozpočtem, castingem, atd. s výmluvou, že "ono to vlastně tolik nevydělalo".

A nakonec kudos Cookovi. S množstvím obsahu nemůže Netflixu nebo Disneymu konkurovat, tak na to šel přes ceny a očividně se vyplatilo. Už teď imho dělají v Cupertinu prezentačku na další event, kde se vítězoslavně pochlubí zlatým plešounem s průpovídkami o tom, že ty nejkvalitnější věci mají na streamu oni:-).

&

Letošní show začala teď o víkendu, ale zatím se mi nepodařilo někde na webu dohledat playlist, takže šance stále žije:-). Třeba v 2017 pár tracků z Interstellaru na show měl, z Dunkirku sice ne, ale tam se to termínově dost krylo s premiérou filmu, takže se to dalo pochopit. Tady je NTTD i Dune už pár měsíců stará záležitost a kromě toho jeden kus má teď Oscara za celý OST a druhý za song, takže i kdyby s nimi původně v playlistu nepočítal, tak tohle je dobrý důvod pro "změny na poslední chvíli":-).

&

No, to doufám ne:-). Ten vynucený roční odklad jsem věřil, že využijí mmj. pro update playlistu. Jestli to "zakonzervovali" a bude to úplně totéž, co plánovali ukázat už loni, tak to bude fakt škoda. Ale tak hlavně, že se to vůbec koná a nenastal další odsun:-). 

sobota 26. března 2022

Black Crab 5/10

Další týden, další spotřební netflixovka na jedno použití, u které její atraktivita začíná a bohužel končí u slibné premisy, protože provedení je obyčejný průměr. 

Rapace mám vcelku rád, protože se nebojí vystupovat v "pokleslých" žánrovkách a svou přítomností dává šanci i projektům, které by jinak třeba vůbec nevznikly (nebo alespoň svým jménem dokáže naboostovat původně skromný budget). Na druhou stranu na jeden The Trip nebo What Happened to Monday připadá jednou tolik filmů, na které platí nálepka "vidět a zapomenout" a Black Crab, obávám se, spadá právě do téhle škatulky. 

Osvědčenou formulku "něco se stalo, neptejte se co" už nějaký ten pátek nepovažuji za "osvěžující" přístup a způsob, jakým si tvůrci mohou hrát s divákovými předpoklady, ale obyčejný lazy writing prvek a maskování nedostatku tvůrčí invence (a.k.a. divák nám nestojí za to, abychom kvůli němu vymýšleli vůbec nějaký (natož originální) lore, přestože na výchozím settingu stojí a padá celá zápletka a bez něj by neměla vlastně smysl), přičemž Black Crab je toho zářným příkladem. Vinou anonymizace nepřítele a konfliktu jako takového divák netuší, o co se vlastně hraje, co je v sázce, která strana je "v právu", proč postavy vůbec bojují a za koho, atd. Bez podobného podhoubí je pak těžké pochopit motivace postav a jejich případná morální dilemata, potažmo někomu fandit (nebo naopak).

Film má místy slušnou atmosféru, severská příroda málokdy zklame a nějaké ty plus minus působivé scény (mrtvoly zamrzlé v ledu, prolomení ledu a záchrana MacGuffina) se zde sice rovněž najdou, ale Rapace a vlastně i zbytek ansámblu nemá moc co hrát, postavy jsou divákovi ukradené, akce je přinejlepším průměr, na tak prostinkou story má film delší stopáž, než by bylo záhodno a s tím související rozpačité finále se svými charakterovými, dějovými a motivačními veletoči tak trochu působí, že patří do úplně jiného filmu a nechtěně torpéduje celkový výsledný dojem. U další spotřebky za týden zase na shledanou:-).

středa 23. března 2022

Deep Water 4/10

Krátká verze: Takový ten pocit, když Tvůj film staví svou premisu na postavě de Armas a ta je víc hot/vtipná/chytrá jako vedlejší postava v pár minutové scéně v NTTD, než v celém Tvém filmu, ve kterém má být hlavním hybatelem děje:-). 

Dlouhá verze: Trailery v tomto případě vůbec nelhaly a výsledný film je úplně stejný cringe fest jako ony. Knižní předlohu neznám, takže nemohu posoudit, zda je mizerná stejně jako její filmová adaptace, nebo se na výsledku podepsal až Lyne, ale tak nějak ani nemám chuť na tom cokoliv měnit.

Affleckova postava má být ambivalentní a filmu trvá přesně hodinu, než Lyne divákům prozradí, která z variant je ta správná (ne, žádné překvapení se nekoná), ovšem potíž je v tom, že Affleck ji hraje způsobem, který napovídá zcela jasně, která z nich to bude a tudíž se jen čeká, kdy to Lyne propálí naplno. Postava de Armas má být pro změnu klasická femme fatale, bohužel její hot chick factor na mně tady vůbec nefungoval (zdálo se mi to, nebo ke každým šatům nosila jeden a ten samý typ jehel?) a není vůbec jasné, jakou má vlastně stran vztahu s Affleckem motivaci (dítě ji nezajímá, prachy podle všeho taky ne, opakovaně dává Affleckovi najevo svou nespokojenost, kterou si kompenzuje avantýrami, následně jej dokonce podezřívá z vraždy svého amanta a přesto s ním dál zůstává).

Erotické scény k smíchu (mizivá chemie mezi Affleckem a de Armas), napětí nulové, akce téměř žádná (ale kudos neznáménu stuntmanovi za vcelku slušný bike trial:-)), úmorné tempo, zápletka točící se v kruhu (objeví se frajer na scéně, záhy je odklizen z cesty, aby se obratem poté objevil další a tak stále dokola), často nesmyslné dialogy (nejen v rámci filmového děje, ale imho samy o sobě - takový ten level "Chceš dnes vyrazit do kina nebo zůstaneme doma? Ano, prosím."), idiotské postavy všechny do jedné (najmu si detektiva a po jeho prozrazení začnu cíl sledovat sám, namísto toho, abych jednoduše najal někoho jiného?) a finální scéna, která nedává smysl (hysterická de Armas obviní před zástupci policie Afflecka z vraždy, aby u následující vraždy chladnokrevně zahladila stopy a stala se spolupachatelem, protože…těžko říct).

P.S. Top scéna: Jedu opětovně ukrýt mrtvolu, kterou může někdo zahlédnout, aby mě při tom viděl soused zrovna v okamžiku, kdy se část těla zase odhalí, načež jej pronásleduji a umlčím a následně se spokojeně vrátím domů s pocitem dobře vykonané práce bez toho, aniž bych odhalenou část těla opět ukryl, ergo hlavní důvod, proč jsem se k mrtvole vůbec vydal:-). Prostě geniální:-).

pondělí 21. března 2022

District 9

District 9 byl (a stále je) žánrová špička, kterou přítomný sociálně-společenský kritický prvek perfektně osvěžil a odlišil od běžné "pif paf" sci-fi konkurence, takže nikdo nemohl film odbýt stylem "to samé, co Alien Nation, akorát v JAR".

Bohužel již Elysium ukázalo, že se Blomkamp jako tvůrce vyčerpal u své prvotiny a stále jen variuje tentýž výchozí koncept. Jestli by něco Blomkamp potřeboval, tak nějakou ne-autorskou zakázku, u které by byl čistě za řemeslníka, protože Blomkamp-scénarista imho táhne Blomkampa-režiséra opakovaně a dlouhodobě dolů. Do té doby se ze škatulky one-hit wondera (typu De Bonta) asi nevymaní.   

neděle 20. března 2022

Ambulance 6/10

Přestože jde o remake filmu z roku 2005, svou zápletkou i celkovým stylem Bayův poslední počin vypadá, jako by vznikl někdy v půlce 90s (a kdyby to byla pravda, Gyllenhaalovu roli by nepochybně hrál Cage, Travolta nebo Reeves:-)). Což je pro fanoušky akčňáků z té doby, minimálně na papíře, dobrá zpráva. | Jednoduše se vymění autobus ze Speedu (se kterým sdílí stejnou tříaktovou strukturu - výtah > banka / autobus > ambulance / metro > sklad/nemocnice) za ambulanci, za "filmově-realistické" LA zaskočí Los Santos z pětky GTA, takže nechybějí latino gangy, low ridery s namontovanými rotačními kanóny, policejní káry vybuchující po jakémkoliv kontaktu s čímkoliv, praktické ruční granátomety a podobné blbinky a parádní žánrovka je na světě. To by ji ovšem musel Bay skutečně natočit někdy v dobách Bad Boys a The Rock, kdy byl na začátku své kariéry a současně na jejím vrcholu (a s ohledem na sebereference právě na zmíněné dva fláky si to sám Bay velice dobře uvědomuje).

Nyní po 25 letech z toho, bohužel, vzešel koncepční kočkopes, který se na jednu stranu snaží být "realistickou" kriminálkou po vzoru třeba Heatu, která klade důraz na postavy, vzájemné (vyhrocené) vztahy mezi nimi a na jejich psychologii, plus téměř až procedurální fungování policejních složek a na druhou stranu tohle všechno hází za hlavu výměnou za klasickou "bayovštinu" s kamerovými prostocviky (které mi na po desáté a dál už začaly pomalu lézt na nervy), epileptickým střihem, opulentní akcí (která ale není imho moc dobře sestříhána a v určitých momentech není zcela jasné, co se právě teď děje) a výbuchy na každém rohu, jednoduchým humorem pro teenagery a jednorozměrnými figurkami jakoby vypadlými z dvojky Bad Boys (což ve výsledku, naneštěstí, platí i pro hlavní herecký trojlístek a obzvláště v případě González je to škoda). Samy o sobě jsou oba přístupy ok, ale pokud jsou namixovány v jednom filmu a neustále se, co pár minut, střídají, tak to jednak nevyhnutelně skřípe a jednak tím stopáž nabobtná na, nikoliv nezbytně potřebné, dvě a čtvrt hodiny.

Shodou okolností jsem před pár dny znovu rozehrál pětku GTA, která právě vyšla pro next gen konzole a možná právě proto jsem si film vcelku užil (krátké video zcela věrně kopírující děj filmu, natočené v GTA Online, je jen otázkou času), ale kdyby jej Bay natočil ve své top formě ve zmíněné půlce 90s, bavil bych se zcela jistě ještě mnohem lépe.

čtvrtek 17. března 2022

Licorice Pizza 6/10

Haim i Hoffman (který se očividně "potatil") hrají skvěle a doufám, že se oběma herecká kariéra pořádně rozjede, Penn a především Cooper dokážou i na malém prostoru zaujmout a pobavit (role si vysloveně užívají, zejména neřízená střela Cooper - pokud byl Peters fakt podobný magor, tak na place takového Burtonova Batmana muselo být asi slušně živo:-)) a dobová atmosféra 70s se povedla. Nahodilá struktura vyprávění by vůbec nevadila, to by ale jednotlivé historky s čestnou výjimkou Cooperovy, nesměly být fádní, nezajímavé a bez pointy (typický příklad gay intermezzo - měla to být kritika sociálních poměrů 70s, nebo obecně milostných poměrů mezi partnery, nebo práce vs. partnerské vztahy, nebo dvojí tváře politiky - soukromí vs veřejný obraz, všechno dohromady nebo co vlastně?), což korunuje dost přestřelená stopáž.

Jako chápu, že podobné romance/ne-romance o vztahu/ne-vztahu, které jen tak plynou a častokrát nemají katarzi, jsou odpozorovány ze života a "tak to prostě v životě chodí" (ať hodí kamenem ten, kdo něco podobného sám nezažil, nebo alespoň nezná někoho, kdo si stejnými životními osudy neprošel), ale to imho ještě neznamená, že bude zábava to sledovat i ve filmu. Až budu toužit po stejném zážitku jako z reality, kouknu se, přehnaně řečeno, z okna. Nebo se znovu podívám na geniální The Remains of the Day:-).

V podstatě jsem celý film přemýšlel nad tím, co je tou kotvou, vinou které si nejsou schopny postavy vyjádřit své city (věkový rozdíl, sociální postavení, charaktery, mylné předpoklady "myslím si, že on/ona si myslí", životní styl?) a trvá přes dvě hodiny a těžko soudit kolik filmového času, než se tak stane a dospěl jsem akorát k závěru, že důvodem byl fakt, že to tak bylo ve scénáři. Škoda, od PTA jsem čekal malinko více a minimálně v podobě Haim a Hoffmana měl v ruce silné karty, postupka se ale, naneštěstí, nedostavila.

středa 16. března 2022

The Adam Project 6/10

V podstatě totéž, co nedávný Free Guy, tj. prostě další pásová výroba. Prefabrikovaný scénář, psaný snad umělou inteligencí, plný klišé od začátku do konce (aneb nacpěte do rodinného filmu s cestováním v čase úplně všechno, co se objevuje v rodinných filmech a úplně všechno, co se objevuje ve filmech s cestováním v čase a dvojitá vitamínová bomba je na světě:-)), zoufale průměrná akce, Reynolds hraje opět sám sebe (natočí ještě někdy vůbec něco jiného, nebo do konce kariéry bude střídat další a další variaci na postavu Deadpoola:-(?), legrační family friendly killy bez krve, vysvětlené berličkou "takhle to u lidí, cestující v čase, vypadá", rodinné hodnoty pochopitelně přítomny v míře vrchovaté a nechybí nepostradatelné poučení na závěr o důležitosti rodiny a bla, bla, bla.

Potěšil snad jen papírově slušný casting (bylo fajn zase vidět Garner a Keener, tím to ale skončilo, protože nemají co hrát/jsou ve filmu minimálně), nepřepálená stopáž (častý to neduh v rámci streamingového obsahu), rychlé tempo, díky kterému se pořád něco děje (film se naštěstí příliš dlouho nezdržuje s expozicí), plus malý/mladý Scobell není až tak extra otravný, jak to u podobných rodinných filmů často bývá a celkem slušně drží s (rádoby vtipně) hláškujícím Reynoldsem krok.

Zkrátka typická netflixovka na páteční večer, která neurazí, nenadchne, jednorázově víceméně zabaví, ale druhý den si člověk stěží pamatuje, že to vůbec viděl, natožpak se k filmu někdy vrátil, aby se následující pátek situace opakovala s někým jiným v něčem jiném.

sobota 12. března 2022

West Side Story 6/10

Z traileru jsem měl dojem, že půjde o druhý In the Heights (a není to z mé strany kompliment) a z filmu si nakonec odnáším stejné pocity jako z In the Heights, takže Golemův efekt, očividně, funguje:-).

V podstatě tady není nic, co by nešlo pochválit. Řemeslné kvality si Spielberg dokáže, tak jako obvykle, pohlídat na jedničku. Od výpravy, přes kostýmy a taneční/hudební choreografii až po kameru (Kamiński, no:-)) je to špičková práce. Jak casting, tj. typové obsazení, tak samotní herci skvělí a to včetně Elgorta (v Baby Driverovi mně vůbec nepřesvědčil, tady to téměř vypadá, že má roli šitou na tělo) a především Zegler (na debut opravdu respekt:-)).

Nicméně...příběh je plně stejný, dějové a časové zasazení je úplně stejné, hudební čísla jsou sice v jiném, modernějším, aranžmá (což je jedna z mála věcí, u kterých se Spielberg uchýlil k nějakému upgradu), ale jinak stejné, titulním postavám jsem romanci vůbec nevěřil, chemii mezi sebou nemají v podstatě žádnou a k tomu wtf scény typu "vyspím se s ním obratem poté, co mi zabil bratra, protože láska" (Wiseovu verzi si až do takového detailu nepamatuji, tak je možné, že zrovna tohle jde na vrub jeho adaptaci, nebo možná už divadelnímu originálu, ale wtf je to úplně stejně, ať už s tím jako první přišel kdokoliv).

Je fajn, že si Spielberg konečně splnil svůj sen (člověk se až diví, že mu to od tanečních čísel v 1941 a druhém Indym trvalo tak dlouho:-)), ale emočně mně to vůbec nestrhlo, nedočkal jsem se, bohužel, vůbec ničeho, co jsem předem nečekal a film, díky mizivé tvůrčí invenci, skutečně vypadá (a to nejen vybledlou paletou barev, ale celkovým podáním), jako by se do současnosti propadl odkudsi z 60s (přičemž mizerný BO výsledek je z tohoto pohledu naprosto pochopitelný, dnešní publikum je prostě úplně někde jinde). Kéž by si Spielberg vybral pro svůj muzikál původní příběh nebo dosud ve filmu nezadaptovanou látku (Broadway jich musí být plná) a "neztrácel čas" něčím, co už tady bylo a ani nemá snahu to výrazným způsobem posunout někam dál nebo jinam.

pondělí 7. března 2022

Last Looks 6/10

Na papíře to znělo skvěle, takový ten film od Shanea Blacka, který ale není od Shana Blacka:-). Výsledek ale skončil na půli cesty. V podstatě na všechno platí "dobrý nápad, ale nedotažený do konce" od vyšetřovací linky, přes vtipy/satiru na HW, postavy/dialogy až po akci a celkovou atmosféru. 

Co se týká obsazení, tak Hunnam je sympaťák, Gibson si roli maximálně užívá a moje oblíbená Baccarin je trestuhodně nevyužita:-(.

Kolem a kolem na zaplácnutí jednoho večera fajn, ale nenapadá mně jediný důvod, proč to někdy vidět znova.

Thirteen Days

Ta relativní neznámost u nás je imho způsobena i tím, že film tady nešel vůbec do kin, ale rovnou na video (protože šlo o propadák) a v tv se ukáže tak jednou, možná dvakrát, za dekádu. Pamatuji si, že jsem na film natrefil až díky video sekci v Cinemě a jako fanouška military historie a studené války mě pěkně naštvalo, že jsem jej nemohl vidět v kině. O to více, když jsem film konečně viděl a zjistil, že je výborný.

Jinak samozřejmě zcela zasloužená pecka, protože tohle nenápadné dokudrama, vzniklé díky odtajnění archívů, má skvělou dobovou atmosféru a dokáže diváka udržet v napětí až do úplného konce (přestože předem ví, jak to dopadne) a přenést na něj úzkost a strach, které postavy/historické figury tehdy zažívaly. Současná doba filmu pochopitelně dodává ještě mrazivější konotace.    

neděle 6. března 2022

The Batman 8/10

Nepřekonatelný TDK sice (ehm) nepřekonán, ale po Jokerovi a nové Suicide Squad pro WB další velice slušný zářez s jasnou autorskou vizí, výrazným tvůrčím rukopisem a velkým potenciálem do budoucna. Asi nebude náhoda, že nejlepší DC filmy, minimálně v případě Batmana, pracují koncepčně na stejném principu, totiž převádění žánrových klasik od Manna (TDK), Scorseseho (Joker) a nově tedy Finchera do netopýřího univerza:-)). Recept očividně funguje a WB se nebojí experimentovat (nebo je zoufalé a zkouší, co se dá - taky možnost:-)), takže kdyby se u adaptace nějaké další DC postavy nechali inspirovat třeba takovým Leonem nebo Peckinpahem, jako fanoušek westernů bych se vůbec nezlobil:-).

Atmosféra prohnilého a neutěšeného Gotham City skvělá, některé záběry, potažmo scény, (nástup Batmana, nástup Batmobilu, bitka v chodbě po vypnutí proudu, konec honičky s Farrellem) přímo vynikající, působivá výprava (mající sice blízko k Nolanovu Chicagu/NYC, ale přesto oplývající vlastním stylem), Pattinsonův kostým perfektní (už teď se těším, až mi bude v 1:6 zdobit detolf:-)), stejně tak Batmobile a Batcycle (škoda, že nejsou ve filmu využiti ještě o trochu více), Giacchinův OST výborný a parádně podtrhující Reevesův vizuál (sice především variuje main theme, ale ten je natolik silný, že to vůbec nevadí, právě naopak), plus konečně se zde klade velký důraz na onen detektivní/kriminální prvek (čemuž se předchozí zpracování věnovaly jen okrajově, nebo rovnou vůbec) a rovněž filmoví diváci tak mohou, po těch 30 letech na plátně od Burtona po Snydera, plně pochopit, proč je Batman v komiksech nazýván nejlepším detektivem na světě.

A pak jsou zde samotní herci. Pattinson je v roli Batmana skvělý (měl jsem pocit, že je ještě málomluvnější než Bale:-)), v roli BW působí malinko matně, ale imho nejde o chybu na jeho straně, ale spíše na poli scénáře a režie s ohledem na to, že toho nemá moc co hrát a minimální čas na plátně, který ve filmu BW má. Kravitz jako Catwoman taktéž parádní (paradoxně v roli SK má ve filmu větší prostor než BW), stejně tak Farrell a Dano hrají výborně (byť jsem po chvále Riddlera ze zkušebek čekal mocnější útok na neotřesitelného Ledgera), Serkis se ve filmu moc neohřeje (což je možná i dobře, protože, vyjma motion capture, nijak extra dobrý herec není), Wright hraje vysloveně Batmanovou podržtažku, takže ani nemá šanci se nějak výrazněji herecky předvést (na rozdíl od Oldmana u Nolana) a Turturro mi svým výkonem nijak nevadil.

Na druhou stranu tempo je v určitých částech filmu proměnlivé, což nepřisuzuji ani tak velkorysé stopáži (přece jen TDK nebo TDKR nebyli o moc kratší), ale spíše dramaturgické výstavbě příběhu. Batman sice vyšetřuje, ale je až do konce krok za Riddlerem a pouze reaguje na nastalé události, namísto toho, aby jim předcházel, opakovaně obchází ty samé postavy, aby mu pokaždé řekly něco trochu jiného, aniž by je konfrontoval nebo jejich informace rozporoval a samotná vyšetřovací verze, se kterou děj celý film operuje (najdi informátora a najdeš Riddlera, protože jej informátor zná) se v závěru hodí úplně do koše (nejen, že Riddlera nikdo nezná, včetně Falconeho a.k.a. informátora, ale je dopaden stylem deus ex machina a.k.a. náhodný svědek). Pokud by se Reeves vykašlal na tanečky okolo opakovaného hledání/hádání informátora (které ve výsledku stejně nikam nevede) a vyhodil z filmu minimálně půl hodinu děje, bohužel by se stran pochopitelnosti příběhu v podstatě nic nestalo. Což je z pohledu dramaturgie prostě špatně.

Čímž se dostávám asi k největší slabině snímku a to ke klimaxu, který působí jako z úplně jiného filmu - jako by si někdo uvědomil, že má dvě a půl hodiny příběhu, ve kterém není skoro žádná rozmáchlá akce, a je s tím potřeba na poslední chvíli rychle něco udělat v rámci dotáček, protože to cílové publikum očekává. Na úkor dosavadní "realistické" zápletky a motivace hlavního záporáka, zato ruku v ruce s nepostradatelnou snůškou filmově-logických klišé, typu záchran na poslední chvíli a nesmrtelností postav. Plus jsem doufal, že si Reeves odpustí laciný sequel bait v podobě koho jiného než Jokera (protože po BB je to tak obvious, že nic méně nápaditého snad už ani neexistuje) a bohužel marně.

V souhrnu velice povedený a neotřelý příspěvek do filmového netopýřího univerza, který temného rytíře spravedlnosti ukazuje zase v trochu jiném světle (případně ve tmě:-)), než jsme jej mohli na plátně dosud spatřit a přestože film nejde publiku vyloženě na ruku, doufám že si jej přesto v kinech najde a dočkáme se minimálně dvojky, když už ne rovnou celé trilogie.

P.S. Balení netopýřích oreo sušenek, darovaných ke vstupence (jinak fajn nápad), nijak neovlivnilo mé hodnocení. Nicméně, pokud by WB, potažmo lokální distributor, výrazněji zapracoval na gramáži, šel bych zcela pochopitelně ještě o bod nahoru, to dá rozum:-).

středa 2. března 2022

Bullet Train

Nájs, very nájs indíd:-). Až takovou dávku humoru jsem sice nečekal, ale takhle šílenou zápletku stejně nejde brát vážně, takže proč ne. Navíc ta komediálně-akční poloha Pittovi sedí už dlouho (a v chystaném The Lost City tomu nebude jinak) a pro šotouše konečně další pořádný nářez od Train to Busan nebo blahé paměti dvojky Under Siege:-).

&

Trailer v pohodě. Výplachová akční komedie a naštěstí pro změnu s Pittem, který akčně-komediální polohu zvládá s přehledem (viz The Lost City, které si kompletně ukradl pro sebe) a nikoliv s obvious choice Reynoldsem, který od Deadpoola hraje všude jak přes kopírák a na autopilota.

Uvidíme, jak moc produkující Leitch a Fuqua nakonec "zprzní" japonskou předlohu, ale do té doby se opatrně těším. Snad to dopadne podobně jako třeba u All You Need Is Kill, kde to překopali docela zásadně, ale adaptace je přesto pecka.

Wonka

Nevím, no. Trailer asi má všechno, co by měl trailer na podobnou žánrovku mít, ale působí na mě strašně strojeně/škrobeně a celkově bez něja...